اندونزی یک نفتکش ایران را توقیف کرد | ایران اینترنشنال

اندونزی یک نفتکش ایران را توقیف کرد

 

همزمان با افزایش اختلاف‌ها میان تهران و سئول بر سر نفتکش توقیف‌شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران، گارد ساحلی اندونزی یک نفتکش حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران را به دلیل نقض قوانین حمل و نقل دریایی توقیف کرد.

صفحه رسمی توییتر گارد ساحلی اندونزی روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه خبر داد دو تانکر با نام‌های «ام‌تی هورس» با پرچم ایران و «ام‌تی فری» با پرچم پاناما را در آب‌های پونتایاناک،‌ واقع در استان کالیمانتان غربی این کشور، توقیف کرده است.

دلیل اولیه این اقدام «نقض حق عبور و مرور» از جمله در ارتباط با انتقال سوخت تانکر به تانکر،‌ خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شده است.

صفحه اینستاگرام نیروی گارد ساحلی اندونزی هم در همین زمینه به مساله «انتقال غیرقانونی نفت کوره» و عدم رعایت فاصله مشخص هنگام انجام آن اشاره کرده است.

هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی به صورت رسمی واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

این اقدام کمتر از یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان تهران و سئول در پی توقیف یک نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران افزایش یافته است.

از میان خدمه این کشتی توقیف‌شده دو نفر تبعه اندونزی بوده‌اند.

سفارت اندونزی در تهران پس از این اقدام سپاه پاسداران، در رابطه با وضعیت شهروندان شاغلش در این نفتکش توقیف‌شده یادداشتی اعتراضی به وزارت امور خارجه ایران داده بود.

در این یادداشت از تهران خواسته شد تا درباره سرنوشت دو ملوان اندونزیایی در نفتکش توقیف‌شده که در بازداشت به سر می‌برند، به کنسولگری اجازه دریافت اطلاعات،‌ دسترسی و ارتباط داده شود.

کره جنوبی هم پس از توقیف نفتکش کشورش علاوه بر درخواست آزادسازی آن هیاتی دیپلماتیک به ایران اعزام کرد که با وجود ملاقات و مذاکره با مقام‌های ارشد دیپلماتیک از جمله محمدجواد ظریف و کمال خرازی به نتیجه‌ای نرسید.

وزارت امور خارجه ایران با وجود رد ارتباط میان توقیف این نفتکش و پول‌های بلوکه‌شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی، از سئول خواسته نسبت به آزادسازی این ارزها اقدام کند.

کره جنوبی هم در مقابل از قطر خواسته تا برای آزادسازی نفتکش این کشور میانجی‌گری کند،‌ اما سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنجشنبه در آخرین موضع‌گیری گفت تهران میانجی‌گری در این زمینه را نمی‌پذیرد.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More