انتقاد میشل عون از پارلمان لبنان | ایران اینترنشنال

انتقاد میشل عون از پارلمان لبنان

 

هم‌زمان با تشدید بحران اقتصادی و ادامه اختلافات بر سر تشکیل دولت جدید در لبنان، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سیاسی نوشت سعد حریری آماده است تا روز پنج‌شنبه دوباره به عنوان نخست‌وزیر این کشور معرفی شود.

میشل عون،‌ رییس‌جمهوری لبنان،‌ روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه در یک سخنرانی تلویزیونی مقامات دیگر را مسئول مسدود کردن فهرست طولانی اصلاحات فوری مورد نظر کشورهای خارجی دانست.

او ضمن انتقاد به احزاب پارلمانی به دلیل بی‌توجهی به اقدامات اصلاحی، در زمینه تعیین نخست‌وزیر اشاره کرد: «من مسئولیت را به عهده می‌گیرم.»

لبنان در پی بحران اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی‌اش به شدت به پول نقد نیاز دارد. اما کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه تاكيد كرده‌اند كه در صورت عدم مقابله با فساد و اختلاس موجود، دولت را از بدهکاری نجات نمی‌دهند.

هم‌زمان رویترز نوشته سعد حریری،‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور، آماده است روز پنج‌شنبه پس از رایزنی‌های رسمی عون با احزاب پارلمان به عنوان نخست‌وزیر معرفی شود.

پیشتر جنبش میهنی آزاد و نیروهای لبنانی، دو حزب مسیحی لبنان، اعلام کرده بودند از انتصاب مجدد حریری پشتیبانی نخواهند کرد. 

منابع سیاسی به رویترز گفته‌اند حریری همچنان باید اکثریت کمی از نمایندگان پارلمان، که شیعیان حزب‌الله و متحدانش در آن اکثریت دارند، را به دست بیاورد.

حریری که سال گذشته در واکنش به اعتراضات سراسری از نخست‌وزیری کنار رفت، گفته آماده است تا دولت را برای اجرای اصلاحات پیشنهادی فرانسه به عنوان راهی برای گشودن کمک‌های بین‌المللی رهبری کند.

پس از یک دوره اعتراضات عمومی در بیروت و برخی شهرهای دیگر لبنان، دور جدید اعتراضات مردم نسبت به اوضاع اقتصادی و معیشتی آغاز شده است.

تازه چه خبر؟
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: «مشتاقانه منتظر همکاری با رئیس جمهور بایدن هستم، برای تقویت بیشتر این اتحاد قوی بین ایالات متحده و اسرائیل،...More
همزمان با هشدار توانیر و شرکت‌های توزیع برق استانی درباره بازگشت خاموشی‌ها در شبانه روز پیش‌ رو، سعید توکلی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از صدور...More
مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، گفت ‌اکنون نوبت دولت جدید آمریکاست که تصمیم بگیرد به توافق هسته‌ای برگردد یا نه و تاکید کرد اگر واشینگتن...More
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به رهبران کشورها هشدار داد که جهان علاوه بر بحران شیوع کرونا و سخت‌ترین بحران اقتصادی یک قرن اخیر، با تهدید تغییرات...More
شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است. مدرنا اعلام...More