انتقاد شدید از سخنان «بوریس جانسون» در مورد نازنین زاغری | ایران اینترنشنال

انتقاد شدید از سخنان «بوریس جانسون» در مورد نازنین زاغری

 

اظهارات اخیر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مورد نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران، از سوی برخی رسانه‌ها «نادرست» توصیف شد و مورد انتقاد شدید رسانه‌های انگلیسی زبان و فعالان حقوق بشری قرار گرفت.

به گزارش روزنامه گاردین، وزیر خارجه بریتانیا چهارشنبه هفته گذشته، ۱۰ ابان و در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان این کشور درباره نازنین زاغری گفته بود زمانی‌که وی بازداشت شد، «در حال آموزش روزنامه نگاران در ایران» بوده است.

این در حالی‌ است که یک روز بعد از اظهارت بوریس جانسون، بنیاد تامسون رویترز، دربیانیه‌ای رسمی سخنان  وزیر خارجه این کشور به «آموزش روزنامه‌نگاری» توسط خانم زاغری را تصحیح کرده و اعلام کرد: «خانم نازنین زاغری در ایران کار نمی‌کرده و برای تعطیلات و دیدار خانواده‌اش به همراه دخترش، گابریلا به ایران سفر کرده بود.»

از سوی دیگر، کمپین آزادی نازنین زاغری، روز شنبه  ۱۳آبان،  چند روز پس از سخنان وزیر امور خارجه بریتانیا خبر داد که اتهامات گذشته خانم زاغری در پرونده‌ای جدید  به وی ابلاغ شده و به وی اعلام شده که احتمال دارد مجازات او دو برابر شود.

به گزارش این کمپین، نازنین زاغری به‌طور ناگهانی و بدون حضور وکیل به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شده بود و حکم جدیدش به وی ابلاغ شده است. در عین حال، وزیر خارجه بریتانیا دهم آبان‌ماه، رسما حکم حبس برای نازنین زاغری در ایران را محکوم کرده و برای دیدار از او در زندان ابراز تمایل کرده بود.

«نازنین زاغری رتکلیف»، که به عنوان مدیر پروژه در بنیاد«تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ در تهران دستگیر شد. در پی حکم اولیه، همسر خانم زاغری، ریچارد رتکلیف،‌ در مهر سال جاری اعلام کرد که او به جرایم جدیدی متهم شده است که مجازات آنها می‌تواند ۱۶سال حبس به محکومیت وی بیفزاید. در این میان، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز ۲۵ مهر اتهام‌های جدید نازنین زاغری را به‌صورت جزئی بیان کرده و وی  را «مسوول آموزش خبرنگاری آن‌لاین بی‌بی‌سی فارسی» معرفی کرد و گفت که وی «با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران» فعالیت می‌کرده ‌است.

به گفته این مقام قضایی جمهوری اسلامی، «چگونگی استفاده از ای‌میل مستعار، پس‌وردهای پیچیده و طولانی، ذخیره‌سازی پس‌وردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده ‌است».

 

  • اشتباه بوریس جانسون می‌تواند به طولانی شدن زندان نازنین زاغری بیانجامد

اشتباه بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا که گفته است نازنین زاغری- راتکلیف در ایران مشغول آموزش خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بوده است می‌تواند به محکومیت دوباره و افزایش سال‌های زندانی بودن او منجر شود.

روزنامه دیلی تلگراف روز سه‌شنبه 16 آبان ماه در گزارشی در این مورد می‌نویسد:

«نازنین زاغری- راتکلیف که به اتهام توطئه علیه حکومت ایران در زندان این کشور بسر می‌برد قرار است به خاطر سخن اشتباهی که بوریس جانسون وزیر خارجه در مورد وی در گزارشی به کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا بیان کرده است دوباره دادگاهی شود.

بوریس جانسون هفته پیش در گزارشی به این کمیته گفته بود که نازنین در ایران به کار آموزش ژورنالیست‌ها اشتغال داشته، درحالی که چنین نبوده و نازنین در دفاعیات خود این اتهام از سوی رژیم ایران را رد کرده است.

بنیاد تامپسون- رویترز و خانواده نازنین اکنون از بوریس جانسون خواسته‌اند که این ' اشتباه فاحش' خود را پس بگیرد زیرا گفتن چنین حرفی از سوی او می‌تواند به اتهامات جدید و بیشتری علیه نازنین منجر شود.»

بوریس جانسون هفته گذشته زندانی کردن نازنین زاغری را 'تمسخر عدالت' خوانده بود و گفته بود حاضر است برای دیدار از وی در زندان به تهران برود.

وی اضافه کرده بود: «شما وقتی به کاری که نازنین زاغری- راتکلیف داشت انجام می‌داد نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید تا آنجا که من درک می‌کنم، او فقط در حال آموزش تعدادی خبرنگار بوده است.»

ریچارد راتکلیف همسر نازنین به دیلی تلگراف گفته است: «این حرف درست نیست. نازنین برای تعطیلات همراه دخترمان گابریلا به ایران رفته بود و در آنجا ربوده شده است. او به‌خاطر هیچ کار شخصی دستگیر و زندانی نشده است. این شدیداً گمراه‌کننده است که دولت ما یک چنین مفهومی را از وضعیت او نشان دهد.»

 

تازه چه خبر؟
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که تعطیلی مدارس در دوره کرونا، مشکلات تربیتی بسیاری برای دانش‌آموزان ایجاد و آنها را از درک مهربانی محروم کرد. علیرضا...More
غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که در نیم‌سال اول سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا امکان آموزش حضوری برای...More