انتخابات سوریه؛ چین، روسیه و ایران به بشار اسد تبریک گفتند | ایران اینترنشنال

انتخابات سوریه؛ چین، روسیه و ایران به بشار اسد تبریک گفتند

 

پس از اعلام «پیروزی» بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه که از سوی کشورهای غربی غیرآزاد و غیردموکراتیک توصیف شده، چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران به عنوان متحدان اصلی رژیم دمشق، به اسد تبریک گفتند.

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه گفت این انتخابات «اقتدار سیاسی عالی اسد و اعتماد شهروندان سوری به رهبری او برای ایجاد ثبات در سوریه» را تایید کرد.

وزارت خارجه چین نیز با تبریک انتخاب دوباره اسد اعلام کرد پکن قاطعانه از دولت سوریه برای محافظت از حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی آن کشور حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز این پیروزی را «قاطع» خواند و اعلام کرد تهران «ضمن احترام به تصمیم مردم سوریه از حق تعیین سرنوشت ملت سوریه و آینده آن کشور بدون هرگونه دخالت خارجی» حمایت می‌کند.

این در حالی است که جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای اعلام کرد انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه هیچ‌کدام از معیارهای انتخابات واقعی دموکراتیک را نداشته و به حل منازعه این کشور کمک نمی‌کند.

پیشتر آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه در پنجم خرداد را «تقلبی» و «نامشروع» خواندند.

 

 

این کشورها و از جامعه جهانی خواستند با این انتخابات مخالفت کند و همچنین  خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه زیر نظر سازمان ملل شدند.

اما اسد گفته است این کشور به نظرات غرب درباره اعتبار انتخابات در این کشور هیچ بهایی نمی‌دهد. 

حموده الصباغ، رییس پارلمان سوریه، گفت که اسد در انتخابات ریاست جمهوری با کسب ۹۵ درصد آرا پیروز شد.

به گفته رییس پارلمان سوریه،  ۱۴ میلیون نفر، معادل ۷۸‌ درصد واجدان شرایط رای دادن، در این انتخابات شرکت‌ کرده‌اند.

تعداد آرای اسد بیش از ۱۳ میلیون ۵۴۰ هزار رای اعلام شده و او برای هفت سال دیگر در این سمت ابقاء خواهد شد.

بشار اسد پس از پدرش حافظ اسد از سال ۲۰۰۰ جانشین او شد و حکومت هر دو در سوریه اکنون بیش از نیم قرن به طول کشیده است. 

در جریان اعتراضات برای برکناری اسد، نیروهای دولتی هزاران نفر را کشتند. بنابر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در جنگ داخلی این کشور ۵۹۴ هزار نفر از جمله ۲۲ هزار کودک کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More