انتخابات اسرائیل دوباره برگزار می‌شود | ایران اینترنشنال
در پی شکست نتانیاهو در تشکیل دولت ائتلافی

انتخابات اسرائیل دوباره برگزار می‌شود

 

به دنبال ناکامی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در تشکیل دولت ائتلافی، کنست، پارلمان اسرائیل، رای به انحلال خود و برگزاری انتخابات مجدد داد. قرار است انتخابات جدید پارلمان اسرائیل روز ۲۶ شهريور‌ماه برگزار شود.

نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، تا نیمه‌شب چهارشنبه هشتم خرداد مهلت داشت با رایزنی با سایر احزاب سیاسی، دولت ائتلافی تشکیل دهد. این نخستین بار در تاریخ سیاسی اسرائيل است که برنده انتخابات نمی‌تواند دولت تشکیل دهد.

در انتخابات روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین، حزب «لیکود»، به رهبری نتانیاهو و ائتلاف «آبی-سفید» به رهبری بنی گانتز، ژنرال بازنشسته و اصلی‌ترین رقیب نتانیاهو، در یک رقابت تنگاتنگ و شانه‌به‌شانه در کنار سایر احزاب کوچک‌تر شرکت کردند.

در  انتخابات فروردین‌ماه، حزب لیکود در نهایت توانست با کسب ۳۷ کرسی برنده رقابت‌ها شود. پارلمان اسرائيل ۱۲۰ کرسی دارد.

تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی تا اندازه زیادی به کارشکنی آویگدور لیبرمن، وزیر پیشین دفاع در دولت او، نسبت داده می‌شود.

نتانیاهو بدون کسب نظر مساعد لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» قادر به تشکیل دولت نبود. حزب راست‌گرای «اسرائیل خانه ما» در انتخابات ۲۰ فروردین توانست پنج کرسی به دست آورد.

احزاب راست و مذهبی که نتانیاهو  تلاش می‌کرد با رایزنی با آن‌ها دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد با یکدیگر بر سر حضور  یهودی‌های ارتدکس در ارتش، اختلاف‌نظر داشتند.

لیبرمن خواهان تصویب قانونی است که به موجب آن خدمت نظام وظیفه بایستی برای تمامی افراد از جمله، یهودیان ارتدوکس، که تاکنون از سربازی معاف بوده‌اند؛ اجباری شود.

حزب «کارگر» و حزب «آبی و سفید»، نیز از رایزنی با نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی خودداری کرده بودند.

نتایج انتخابات سراسری فروردین‌ماه گذشته، در مجموع پیروزی بزرگی برای جریان راست و راست‌میانه اسرائيل به حساب می‌آمد. حالا با برگزاری دوباره انتخابات، فرصت دیگری برای احزاب میانه یا حتی نیروهای چپ اسرائیل فراهم می‌شود.

نتانیاهو، نخست وزیر ۶۹ ساله اسرائیل از ۱۰ سال پیش بی‌وقفه در قدرت است.

 

تازه چه خبر؟
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More