انتخابات آمریکا؛ ترامپ به پیگیری شکایات انتخاباتی ادامه می‌دهد | ایران اینترنشنال

انتخابات آمریکا؛ ترامپ به پیگیری شکایات انتخاباتی ادامه می‌دهد

در حالی که مقام‌های جمهوری‌خواه در سطوح ایالتی و فدرال از شکایت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا حمایت کرده‌اند و ویلیام بار، دادستان کل آمریكا نیز دستور بررسی شکایات درباره تقلب در انتخابات را صادر کرده، ترامپ به پیگیری شکایت‌های خود ادامه می‌دهد.

به گزارش رویترز، قانونگذاران ایالت جمهوری‌خواه پنسیلوانیا خواستار بررسی نتایج انتخابات در این ایالت شده‌اند که بر اساس آن، جو بایدن با اختلاف اندکی نسبت به ترامپ پیشتاز شده است.

از ماه‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ترامپ بارها نسبت به رای‌گیری پستی و وقوع تقلب در این دسته از آرای انتخابات هشدار داده بود.

رویترز نوشت که قضات ایالت‌های میشیگان و جورجیا شکایت‌ها را رد کرده‌اند و کارشناسان نیز بخت کمی را برای تلاش‌های قضایی ترامپ در نظر می‌گیرند.

اما سناتور میچ‌ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا اعلام کرده که دونالد ‌ترامپ «کاملا محق است تا تمام اتهامات را بررسی کرده و درخواست بازشماری کند.»

او اضافه کرد: «همه آرا قانونی باید شمرده شده و همه آرایی که غیرقانونی داده‌ شده‌اند نباید شمرده شوند.»

همچنین ویلیام بار، دادستان کل آمریكا، روز دوشنبه طی نامه‌ای از دادستان‌های فدرال خواست كه به ادعاهای «اساسی» درباره بی‌نظمی در رای گیری رسیدگی كنند، اما از آنها خواست که «ادعاهای خیالی یا دور از ذهن» را تعقیب نكنند. 

او که برای نخستین بار پس از انتخابات سوم نوامبر درباره ادعای تقلب در فرایند رای‌گیری سخن گفت، اضافه کرد هیچ چیزی در نامه‌اش نباید چنین خوانده شود که معنی‌اش کشف تخلفات رای‌گیری اثرگذار بر نتیجه توسط وزارت دادگستری تلقی شود.

با این حال، ریچارد پیلگر، دادستان عالی جرایم انتخاباتی، در اعتراض به اقدام دادستان کل از مقام خود کناره‌گیری کرد و نسبت به «سیاست جدید و پیامدهای آن» در دستگاه قضایی آمریکا هشدار داد. 

همچنین کارزار بایدن اعلام کرد که دادستان کل آمریکا به طرح اتهام‌های مربوط به تخلفات انتخاباتی از سوی ترامپ دامن می‌زند. آلبرتو گونزالس، دادستان پیشین جمهوری‌خواه آمریکا از این نامه بار انتقاد کرده است.

رویترز اضافه کرد که این جدال‌های قضایی موجب کند شدن روند انتقال قدرت در کاخ سفید خواهد شد، زیرا هنوز فردی که مسئول انجام این کار است از سوی ترامپ منصوب نشده است.

روز شنبه گذشته رسانه‌های آمریکا از به دست آمدن بیش از ۲۷۰ رای الکترال برای بایدن در انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند و اعلام کردند که این نامزد دموکرات پیروز انتخابات است. اما با وجود ۴/۶ میلیون آرای مردمی بیشتر برای بایدن، هنوز شمارش آرای انتخابات به پایان نرسیده است.

اوایل روز دوشنبه به وقت شرق آمریکا، کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شکایتی را برای جلوگیری از صدور تاییدیه پیروزی جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا در پنسیلوانیا ثبت کرد.

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More
هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به...More
استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد. سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود. روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی...More
حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است. اختری روز یکشنبه به...More