انتخابات آمریکا؛ تجمع‌های مسالمت‌آمیز و معترضان مسلح | ایران اینترنشنال

انتخابات آمریکا؛ تجمع‌های مسالمت‌آمیز و معترضان مسلحمشخص نشدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چهار روز پس از پایان را‌ی‌گیری، به نگرانی‌ها درباره وقوع درگیری میان هواداران دو نامزد اصلی این انتخابات دامن زده است.

آسوشیتدپرس نوشت نیروهای پلیس روز جمعه با حضور گسترده در شهر پورتلند در ایالت اورگن، تظاهرات‌کنندگان را زیر نظر داشتند. پیش‌تر در روز چهارشنبه، تظاهرات در این شهر به آشوب کشیده شده بود.

تجمع‌ها در نزدیکی کاخ سفید در واشینگتن نیز با حضور هواداران هر دو نامزد ادامه دارد.

همچنین آسوشیتدپرس از بوستون گزارش داد یک شرکت ارسال پیامک، که یکی از مقام‌های ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ آن را اداره می‌‌کند، هزاران پیامک هدفمند ناشناس به هواداران ترامپ ارسال کرده و از آن‌ها خواسته است مقابل مراکز شمارش آرا در ایالت فیلادلفیا تجمع کنند.

در این پیامک‌ها گفته شده است دموکرات‌ها در تلاش‌اند انتخابات آمریکا را «بدزدند» و از هواداران ترامپ خواسته شده است در مرکز شهر به هم ملحق شوند، جایی که صدها معترض طرفدار بایدن روز پنجشنبه تجمع کرده بودند.

ایالت پنسیلوانیا اکنون به عرصه رقابت تنگاتنگ دو نامزد انتخابات تبدیل شده و بایدن با اختلاف اندکی از ترامپ جلو افتاده است.

جان اسکات ریلتون، پژوهشگر ارشد سیتیزن لب (Citizen Lab) در دانشگاه تورنتو، که در حوزه نظارت بر داده‌ها و فضای مجازی فعالیت دارد، به آسوشیتدپرس گفت چنین پیامک‌هایی «بازی با آتش» است.

با این حال، این خبرگزاری به نقل از یکی از مسئولان کارزار انتخاباتی ترامپ که نخواست نامش فاش شود، در ادامه اضافه کرده این پیامک‌ها از سوی کارزار انتخاباتی رییس‌جمهوری آمریکا نبوده است.

شامگاه پنجشنبه دو مرد مسلح در نزدیکی مرکز شمارش آرای فیلادلفیا به‌دلیل نداشتن مجوز حمل سلاح بازداشت شدند، اما پلیس اعلام کرد شواهدی مبنی بر عضویت این دو در گروه‌های افراطی وجود ندارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در سه روز گذشته، تظاهرات‌کنندگان مسلح مقابل دفاتر شمارش آرا تجمع کرده‌اند و برخی از این افراد مسلح به سلاح‌های نیمه‌خودکارند.

با این حال، این خبرگزاری تاکید کرده که بخش کوچکی از جمعیت تظاهرکنندگان مسلح‌اند و تاکنون هیچ موردی از زخمی شدن افراد در این تجمع‌ها گزارش نشده است.

بر اساس قوانین ایالتی آریزونا، نوادا و میشیگان، سه ایالتی که در روزهای اخیر صحنه حضور معترضان مسلح مقابل دفاتر شمارش آرا بوده‌اند، افراد اجازه دارند با سلاح در اماکن عمومی ظاهر شوند.

اما به‌رغم قانونی بودن حمل اسلحه، نگرانی‌ها درباره به خشونت کشیده شدن تجمع‌ها پس از انتخابات حساس اخیر همچنان وجود دارد.

تازه چه خبر؟
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More
کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، می‌گوید اختیار واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی این وزارتخانه واگذار شده است. به گزارش...More
رون کلین،‌ رییس دفتر کارکنان کاخ سفید،‌ می‌گوید در دولت دونالد ترامپ هیچ برنامه‌ای برای توزیع واکسن کرونا وجود نداشت. کلین روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More