امضای توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات به میانجیگری آمریکا | ایران اینترنشنال

امضای توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات به میانجیگری آمریکا

اسرائیل، امارات متحده عربی و بحرین روز سه‌شنبه با میانجیگری آمریکا در کاخ سفید توافقی تاریخی را برای عادی‌سازی روابط خود به امضاء رساندند، توافقی که به گفته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پایه‌های یک اتحاد علیه ایران را تشکیل داده و جغرافیای سیاسی منطقه را تغییر خواهد داد.

ترامپ که در مراسم امضای این توافق، که پیمان ابراهیم نام دارد، حضور داشت گفت: «فکر می‌کنم که اسرائیل دیگر منزوی نیست. دست‌کم پنج یا شش کشور دیگر نیز خیلی سریع ملحق خواهند شد.»

ترامپ افزود براساس پیمان ابراهیم این سه کشور می‌توانند در خاک یکدیگر سفارتخانه تاسیس کنند و به همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی بپردازند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این توافق را «طلوع جدید صلح» در خاورمیانه دانست و از ترامپ برای چنین ابتکاری که چند سال قبل «غیرقابل تصور» بود قدردانی کرد.

عبدالله بن زیاد آل نهیان، وزیر خارجه امارات، این پیمان را نماد تغییری دانست «که به همه جهان امید می‌بخشد».

او افزود: «این پیمان ما را قادر می‌سازد که از مردم فلسطین حمایت کنیم و امیدهای آنان برای رسیدن به کشوری مستقل در یک منطقه باثبات و مرفه را محقق کنیم.»

عبداللطیف راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین، این پیمان را «گام مهم اول» برای آوردن صلح به منطقه خواند و افزود: «یک راه‌کار منصفانه، جامع و پایدار برای ایجاد دو کشور با هدف حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بنیان چنین صلحی خواهد بود.»

به گزارش وال‌استریت ژورنال، موفقیت بزرگ‌تر برای اسرائیل رسیدن به توافق با عربستان سعودی است، اما با وجود  همکاری‌های امنیتی و تجاری محرمانه‌ای که سال‌ها بین اسرائیل و عربستان سعودی وجود داشته، چنین توافقی در کوتاه‌مدت ممکن به نظر نمی‌رسد.

در عین حال، مقامات آمریکایی می‌گویند به نظر می‌رسد ریاض با توافق‌های دیپلماتیک روز سه‌شنبه موافق بوده است. در مقطع فعلی، عربستان سعودی با عبور پروازهای تجاری بین اسرائیل و امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است.

ترامپ گفت: «من با پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم. فکر می‌کنم در این زمینه نیز اتفاق‌های مثبتی رخ دهد.»

ترامپ همچنین ابراز خوش‌بینی کرد که فلسطینیان نیز «در زمان مناسب» به روند صلح با اسرائیل خواهند پیوست.

در فلسطین واکنش به‌گونه‌ای دیگر بود. به گفته ارتش اسرائیل جنوب این کشور آماج حمله راکت‌هایی بود که از سوی غزه شلیک می‌شدند.

از سوی دیگر، با وجودی‌که امارات تاکید کرده توافق با اسرائیل باید هرگونه مانع برای خرید هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ از آمریکا را از میان بردارد، در توافق روز سه‌شنبه به این مورد اشاره نشده بود.

در حالی‌که ترامپ اعلام کرده که «شخصا» با فروش اف-۳۵ به امارات مشکلی ندارد، کنگره با این تقاضای امارات مخالف است و تاکید کرده که برتری نظامی اسرائیل در منطقه باید حفظ شود.

 

تازه چه خبر؟
کوروش مودت،‌ مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان، از مشاهده «مواردی» از ابتلای به کرونا در بین دانش‌آموزان این استان خبر داد. این مقام آموزش و پرورش روز سه‌...More
محمدحسین فرهنگی،‌ سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران، ضمن حمایت از تحویل خودروهای ۵۰۰ میلیون تومانی «دنا پلاس» به نمایندگان گفت برخی نماینده‌ها از دریافت...More
فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌...More
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More