امارات: ایران به میر مذاکره با قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برگردد | ایران اینترنشنال

امارات: ایران به میر مذاکره با قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برگردد

انور قرقاش، وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی گفت ایران برای رفع تنش‌های منطقه و نجات اقتصاد خود باید پای میز مذاکره با قدرت‌های جهانی و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس بنشیند.

قرقاش روز یک‌شنبه ۱۹ آبان در ابوظبی سخنرانی می‌کرد، گفت: «تنش بیشتر در این مقطع به نفع هیچ‌کس نیست و ما باور قوی داریم که زمینه برای موفقیت دیپلماسی جمعی فراهم است.»  

تنش‌ها در منطقه خلیج فارس از زمان حملات خرابکارانه به نفتکش‌های عبوری از تنگه هرمز در ماه‌های پیش شدت گرفته است.  این شرایط با حملاتی که در ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی انجام شد و انتساب این حملات به ایران، رو به وخامت گذاشت.

از طرفی ایران در ادامه اقدامات تلافی‌جویانه خود در قبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های شدید نفتی و بانکی، غنی‌سازی در تاسیسات فردو را از سر گرفت. این اقدام ایران در تناقض با مفاد برجام برای محدود کردن فعالیت فردو به امور تحقیقاتی است. 

قرقاش همچنین نسبت به «انتخاب غلط» از بین دو گزینه جنگ و یک توافق هسته‌ای «معیوب» هشدار داد.

او گفت مذاکرات جدید با ایران نباید محدود به مساله هسته‌ای شود، بلکه باید نگرانی‌های ناشی از برنامه موشکی ایران و همچنین دخالت‌های ایران در برخی کشورهای منطقه از طریق نیروهای نیابتی را نیز در برگیرد. 

قرقاش گفت این موضوعات مشارکت کشورهای منطقه در گفتگوها را الزامی کرده است.

امارات متحده عربی ایران را نیرویی بی‌ثبات‌کننده در منطقه محسوب کرده و از اقدامات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای «فشار حداکثری» به ایران حمایت کرده است. اما در همین حال، خواستار رفع تنش در منطقه است.

قرقاش گفت: «به اعتقاد من، برای توافق با ایران می‌توان مسیری یافت و همه طرف‌ها به زودی برای گام گذاشتن در آن مسیر آماده‌اند. مسیر طولانی است و صبر و شجاعت می‌طلبد.»

او گفت جامعه جهانی، خصوصا آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا، و کشورهای منطقه باید در آن مسیر حرکت کنند.

دولت آمریکا امیدوار است با تشدید تحریم‌ها علیه ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی را برای یک توافق جامع‌تر به پای میز مذاکره بکشاند، اما مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی خواهان بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌هایند.

تازه چه خبر؟
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت و تعداد جان‌باختگان...More
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت که قدرت‌های اروپایی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا را برای بازگشت سریع ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران...More