الیوت آبرامز: با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و اعدام می‌کند | ایران اینترنشنال

الیوت آبرامز: با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و اعدام می‌کند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به اعدام روح‌الله زم، موسس و‌ مدیر سایت و کانال آمدنیوز، گفت: «اعدام روح‌الله زم این اتفاق را به ما یادآوری می‌کند که با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و بعد او را اعدام می‌کند، آن‌هم چند ماه پس از اینکه نوید افکاری کشتی‌گیر را اعدام کرده بود.»

آبرامز روز سه‌شنبه در نشست بنیاد هریتیج گفت: «رژیم ایران از قوانین بین‌المللی پیروی نمی‌کند و به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی جهان به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند.»

نماینده ویژه آمریکا افزود: «در مورد کشور بسته‌ای مانند ایران، که مطبوعات آزاد ندارد و روزنامه‌نگاران در آن به طور مداوم زندانی و حتی اعدام می‌شوند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها واسطه‌ای است که از طریق آن می‌شود به صورت تخصصی و مستقل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت کرد.»

آبرامز خاطرنشان کرد: «تلاش‌های مخفیانه ایران در زمینه هسته‌ای از ابتدا اهداف صلح‌آمیز نداشت و با هدف دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای آغاز شد.»

نماینده ویژه آمریکا گفت: «ایران بارها و بارها ثابت کرده است که برای در اختیار داشتن یک برنامه غنی‌سازی به اندازه کافی پاسخگو نیست. با این الگوی فریبکاری، ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم مطمئن شویم که چنین برنامه‌ای مبنای یک برنامه تسلیحات اتمی نیست.»

آبرامز به مقاماتی که در آینده با ایران وارد مذاکره می‌شوند گفت: «ایرانی‌ها در چانه‌زنی با فشار و باج‌گیری هسته‌ای بسیار با تجربه هستند. ما در عین حال که به دنبال یک توافق جدید و بهتر هستیم، باید مواظب باشیم در تله‌های مذاکراتی نیفتیم، و پیش از آنکه به یک توافق موثر برسیم، به مصالحه زودهنگام تن ندهیم.»

پیشتر نیز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، عنوان کرده بود با توجه به این‌که بخش گسترده‌ای از تحریم‌های ایران ماهیت حقوق بشری و ضد تروریستی دارند، اطمینان دارد که دولت بایدن قادر نخواهد بود همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را بردارد.

آبرامز روز دوشنبه نیز در گفت‌وگو با تایمز آو اسرائیل گفته بود که مسئولان دولت ترامپ با تیم جو بایدن جلسات مختلفی تشکیل داده‌اند و در تلاش هستند تیم دولت آینده را قانع کنند که آنچه که در سال ۲۰۱۵ در توافق هسته‌ای با ایران مناسب بود در شرایط کنونی کارآیی ندارد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More