الکسی ناوالنی: نترسیده‌ام، برای رهبری مخالفان به روسیه باز می‌گردم | ایران اینترنشنال

الکسی ناوالنی: نترسیده‌ام، برای رهبری مخالفان به روسیه باز می‌گردم

 

الکسی ناوالنی،‌ منتقد سرشناس دولت روسیه که در پی مسمومیت برای درمان در آلمان به سر می‌برد،‌ ضمن متهم کردن ولادیمیر پوتین در مسمومیتش گفت نترسیده و قصد ندارد در تبعید رهبر مخالفان باشد.

ناوالنی در نخستین گفت‌وگو پس از مرخصی از بیمارستان که روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه منتشر شد ضمن متهم کردن پوتین به دست داشتن در مسمومیتش گفت:‌ «من هیچ روایت دیگری درباره اینکه چگونه این جنایت انجام شده ندارم.»

او تصمیم خود برای ادامه فعالیت را دوباره در این گفت‌وگو با مجله اشپیگل تکرار کرد و گفت قصد دارد به روسیه باز گردد. ناوالنی افزود: «برنگشتن‌ام را به پوتین هدیه نمی‌دهم. نمی‌خواهم در تبعید رهبر مخالفان باشم.»

کرملین اعلام کرده ناوالنی می‌تواند همچون هر شهروند دیگری به کشورش باز گردد؛ با این حال به گفته سخنگوی ناوالنی، دادگاهی در این کشور حساب‌های بانکی و آپارتمان او را مسدود و توقیف کرده است. 

ناوالنی در بخش دیگری از گفت‌وگویش بر عدم هراس تاکید کرد و گفت: «اکنون وظیفه‌ام این است فردی بمانم که نترسیده و من نترسیده‌ام.» 

پیش از این نیز شماری از نزدیکان ناوالنی از جمله مدیر بنیاد ضد فساد در روسیه، که او از موسسانش به شمار می‌رود، گفته بود تنها پوتین «شخصا» می‌توانسته دستور مسمومیت مشکوک منتقد مشهور خود را صادر کند.

آمریکا و برخی مقام‌های کشورهای اروپایی از جمله آلمان نیز از دولت روسیه خواسته بودند ضمن شفاف‌سازی در این زمینه تحقیقات مستقلی انجام دهد.

ناوالنی پس از مسمومیت،‌ ۳۲ روز در بیمارستان بستری شد که ۲۴ روز از آن در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نگهداری بود.

این فعال سیاسی ۴۴ ساله منتقد شماره یک پوتین در روسیه به شمار می‌رود که حین سفر هوایی به سوی مسکو به طرز مشکوکی مسموم شد.

پس از گزارش آلمان، دو کشور فرانسه و سوئد نیز با بررسی نتیجه معاینات پزشکی تایید کردند که او با عامل «نوویچوک» مسموم شده است.

گازهای عصبی و گروه مواد شیمیایی موسوم به «نوویچوک» موادی‌ از کولین‌استراز به شمار می‌روند که در سال ۲۰۱۸ میلادی هم از آن برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسی در بریتانیا، استفاده شده بود.

ناوالنی درباره تاثیر این مسمومیت و حس آن در گفت‌وگویش اشاره کرد: «هیچ دردی حس نمی‌کنی، اما می‌دانی که داری می‌میری.»

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است در فضای مجازی، از جمله یک کانال تلگرامی با ۱۴۰ هزار عضو، آگهی‌های فروش اعضای بدن منتشر شده است. به نوشته تجارت...More