العربیه: فعالیت‌های سپاه پاسداران برای جذب نیرو در دیر الزور افزایش یافته است | ایران اینترنشنال

العربیه: فعالیت‌های سپاه پاسداران برای جذب نیرو در دیر الزور افزایش یافته است

به گزارش العربیه، سپاه پاسداران در حال افزایش جذب نیرو در منطقه دیر الزور در شرق سوریه است. نفوذ و حضور ایران در این منطقه از سال ۲۰۱۷ به این سو، در حال گسترش بوده و به یکی از مقرهای اصلی‌اش برای هماهنگی عملیات‌های سوریه تبدیل شده است.

دحام منادی، یکی از اهالی دیر الزور، به العربیه گفت سپاه پاسداران روند جذب نیرو در دیر الزور در غرب رود فرات را سرعت بخشیده است. به گفته منادی، سپاه پاسداران در این منطقه، به‌خصوص از میادین تا بوکمال، سرمایه‌گذاری گسترده‌ای کرده و «با استفاده از فقر و نبود فرصت‌ها و امکانات، در تلاش است نسل جدیدی از رزمنده‌های معتقد به ایدئولوژی ایجاد کند».

منادی در توضیح اضافه کرد نرخ بیکاری در این منطقه بالاست و همین مساله جوانان سوری را وادار می‌کند به گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران ملحق شوند تا حقوق و درآمد داشته باشند، مبالغی که گاهی دو برابر حقوق کارمندان دولت است.

به گزارش العربیه، شبکه‌ شبه‌نظامی ایران در سوریه به نیروهای محلی و خارجی وابسته است. شبه‌نظامیان محلی بیش از ۲۵۰۰ رزمنده عرب از روستاهای استان دیرالزور را شامل می‌شوند.

به گفته نوار شعبان، عضو اندیشکده عمران دراسات، نیروهای شبه‌نظامی محلی متشکل از حدود ۲۴ گروه‌ است و در نیروهای دفاعی محلی ادغام شده‌اند.

عمر ابو لیلا، کارشناس و تحلیلگر سوریه‌ای، به العربیه گفته است شبه‌نظامیان خارجی در سوریه بیشتر حزب‌الله لبنان، فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان را شامل می‌شوند.

العربیه در ادامه نوشته است ایران در دیر الزور چند مرکز استخدام نیرو تاسیس کرده که زیر نظر مستقیم یک ایرانی معروف به الحاج ابراهیم فعالیت می‌کنند. بنا بر اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت دیارنا، این مراکز بیشتر روی جذب نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله متمرکزند و برای آن‌ها کلاس‌های آموزش رزمی‌ـ‌نظامی و مذهبی برگزار می‌کنند.

به گزارش موسسه سیاست و امنیت آلمان، ایران همچنین درصدد است با روسای طوایف دیر الزور ارتباط برقرار کند و شبکه‌ای از نیروهای وفادار در منطقه تشکیل دهد.

ابو لیلا در توضیح گفت تلاش‌های ایران برای جذب نیرو و تغییر مذهب به شیعه بیشتر روی قبیله البقاره و قبیله البوبدران در حطله و قبایل المشاهده در البوکمال متمرکز است.

به گفته شعبان، ایران از طریق سازمان‌های خیریه مانند سازمان جهاد البنا نیز سعی کرده است میان اهالی دیر الزور نفوذ کند. در سال ۲۰۱۹، جهاد البنا فقط ۱۶ مدرسه را در دیر الزور بازسازی کرد. این سازمان همچنین با توزیع کمک‌های غذایی میان شهروندان سعی دارد وفاداری اهالی منطقه را جلب کند.

العربیه گزارش را با این توضیح به پایان رسانده است که تهران با افزایش فعالیت‌ها برای جذب نیرو در دیر الزور، در تلاش است کنترلش بر محدوده‌ای که دیر الزور در سوریه را به القائم در عراق متصل می‌کند حفظ و تقویت کند، منطقه‌ای که برای عبور نیروهای نظامی و شبه‌نظامی از مرز سوریه‌ـ‌عراق و انتقال به لبنان اهمیتی ویژه دارد.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More