التهاب قلبی، عارضه جانبی نادر واکسن کرونا برای نوجوانان؟ | ایران اینترنشنال

التهاب قلبی، عارضه جانبی نادر واکسن کرونا برای نوجوانان؟

آسوشیتدپرس در گزارشی، به نکات مقاله‌ای علمی درباره احتمال بروز التهاب قلبی در برخی نوجوانان، پس از تزریق واکسن کرونا پرداخته است.

مقام‌های بهداشت‌ودرمان سعی دارند مشخص کنند که آیا التهاب قلبی، که در اثر بسیاری عفونت‌ها روی می‌دهد، می‌تواند از عوارض جانبی واکسن کرونا در نوجوانان و جوانان، پس از تزریق دومین دوز واکسن کوویدـ۱۹ باشد یا خیر.

مقاله‌ای درباره هفت پسر نوجوان در ایالت‌های گوناگون آمریکا که روز جمعه ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) در مجله «پزشکی اطفال» منتشر شد، از جدیدترین گزارش‌ها درباره احتمال وقوع  التهاب قلبی در اثر تزریق واکسن کروناست. البته ارتباط واکسن با بروز این عارضه هنوز اثبات نشده است.

در مقاله آمده است این پسران نوجوان بین ۱۴ تا ۱۹ ساله‌ در دو ماه گذشته واکسن کرونای فایزر زده بودند. آن‌ها پس از چند روز، در قفسه ‌سینه‌شان احساس درد کردند. تصاویری که از قلب آن‌ها گرفته شد نوعی التهاب ماهیچه موسوم به «میوکاردیت» یا به‌اصطلاح همان آماس ماهیچه قلب را نشان داد.

حال هیچ‌کدام از این نوجوانان وخیم نبود و همگی پس از دو تا شش روز بستری در بیمارستان،  مرخص و به خانه فرستاده شدند. دکتر پریتی جگی، متخصص بیماری‌های مسری و عفونی دانشگاه اموری در آمریکا، حال عمومی نوجوانان را خوب توصیف کرد.

دکتر جگی افزود برای بررسی وضعیت این هفت نوجوان، آزمایش‌های بعدی لازم است اما تغییرهای قلبی احتمالا موقتی است.

موارد اخیر با گزارش‌ها درباره همین‌ عارضه که در اسرائیل، پس از تزریق واکسن فایزر، در مردان جوان مشاهده شد، همخوانی دارد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا ماه گذشته به پزشکان هشدار داد که در حال بررسی گزارش‌ها از موارد معدود بروز التهاب قلبی در نوجوانان و جوانان پس از تزریق واکسن‌های کرونایی است که در ساخت آنان از فناوری «ام‌آر‌ان‌ای» یا همان آران‌ای پیام‌رسان بهره گرفته شده است. از این فناوری در ساخت واکسن کرونای مدرنا و فایزر استفاده شده است.

این سازمان هنوز نتوانسته است ارتباط میان واکسن کرونا و بروز التهاب قلبی را مشخص کند و همچنان نوجوانان ۱۲ سال به بالا را به زدن واکسن کرونا تشویق می‌کند، چرا که ابتلا به کوویدـ۱۹ بسیار پرخطرتر از عارضه جانبی احتمالی تزریق واکسن است. واکسن فایزر برای تزریق به نوجوانان ۱۲ساله مجوز دارد اما واکسن مدرنا هنوز فقط برای بزرگسالان مجاز است.

التهاب قلبی ذکر‌شده ممکن است با عفونت‌های بسیاری از جمله کوویدـ۱۹ و همچنین برخی داروها ایجاد شود. این التهاب در موارد نادری پس از واکسیناسیون برای بیماری‌های دیگر نیز گزارش شده است.

مقام‌های مسئول باید این دست موارد را پس از تزریق واکسن کرونا به‌دقت بررسی کنند تا مشخص شود آیا این موارد بیش از میزان معمول در گذشته روی می‌دهند یا خیر.

بنا بر آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، بیشتر موارد ابتلا به التهاب قلبی مرد‌ند و بروز این علائم پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا گزارش شده است که به‌سرعت بهبود یافته است.

یکی از متخصصان در این زمینه می‌گوید باید بازه‌ای زمانی‌‌ سپری شود تا دریابیم بین التهاب قلبی و واکسیناسیون کرونا رابطه علت‌ و معلولی وجود دارد یا خیر.

یک متخصص اطفال در این‌باره گفت ۴ میلیون مورد ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ در نوجوانان آمریکایی زیر ۱۸ سال گزارش شده است که ۱۵ هزار مورد به بستری در بیمارستان و ۳۰۰ مورد به مرگ منجر شده است. او در ادامه افزود موارد التهاب قلبی بیشتر بررسی خواهد شد، اما همچنان مزایای واکسن بر خطر احتمالی ابتلا به این بیماری کشنده و بسیار مسری می‌چربد.

 

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More