اف‌بی‌آی اولین سند از اسناد محرمانه ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد | ایران اینترنشنال

اف‌بی‌آی اولین سند از اسناد محرمانه ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد

در پی فرمان اجرایی جو بایدن، ريیس‌‌جمهوری آمریکا، دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اولین سند از چند سند مربوط به تحقیقاتش در مورد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و حمایت مشکوک دولت عربستان سعودی از هواپیماربایان را منتشر کرد.

این سند به‌تازگی از رده محرمانه خارج شده و مربوط به سال ۲۰۱۶ است. در این سند، جزئیات تحقیقات اف‌بی‌آی در بررسی اتهام حمایت‌های لجستیکی برخی مقام‌های دولت عربستان سعودی ارائه شده است. یک مقام کنسولی و فردی که تصور می‌شود مامور اطلاعاتی عربستان سعودی در لس‌آنجلس بود متهم‌ بودند که به دست‌کم دو نفر از افرادی که در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ هواپیماها را ربوده بودند، کمک‌های لجستیکی کرده‌اند. این سند، که در بیستمین سالگرد حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر منتشر شد، همچنان دارای بخش‌هایی حذف‌شده و ویرایش‌شده است.

در این گزارش به چند مورد شهادت شاهدان و ارتباط‌هایی اشاره می‌کند که باعث شد اف‌بی‌آی به عمر البیومی شک کند، که ظاهرا دانشجوی اهل عربستان سعودی در لس‌آنجلس بود اما اف‌بی‌آی مشکوک بود مامور اطلاعاتی عربستان سعودی باشد. در این گزارش اف‌بی‌آی آمده است البیومی در ارائه «کمک‌های مسافرتی، اقامت و تامین مالی» به دو نفر از هواپیما‌ربایان مشارکت گسترده داشته است.

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن دی‌سی پیش‌تر اعلام کرده بود که از انتشار اسناد اف‌بی‌آی استقبال می‌کند و هرگونه ادعا مبنی بر مشارکت عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر کاملا نادرست است. 

فرمان اجرایی بایدن پس از آن صادر شد که بیش از ۱۶۰۰ نفر از افرادی که این حملات بر زندگی‌شان اثر گذاشته است، در نامه‌ای از بایدن خواستند از حضور در محل برج‌های دوقلو به‌مناسبت بیستمین سالگرد ۱۱ سپتامبر خودداری کند مگر این‌که اسناد منتشر شوند.

در بخشی از این نامه با اشاره به «حمایت» مقام‌های دولتی عربستان سعودی از این حملات، در مورد نقش عربستان سعودی سوال شده است.

اندکی پس از این نامه، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد امکان این‌که اطلاعات و اسناد مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر در اختیار عموم قرار گیرد، بررسی می‌کند.

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا در ماه اوت گفته بود که دولت به دادگاه فدرال منهتن اعلام کرده که اف‌بی‌آی اخیرا پرونده تحقیق در مورد برخی از هواپیما‌‌ربایان را بسته است.

سخنگوی اف‌بی‌آی در ادامه گفت هدف اف‌بی‌آی از این بازبینی شناسایی اطلاعات بیشتری است که مناسب انتشار تشخیص داده می‌شود. اف‌بی‌آی چنین اطلاعاتی را مستمر و در اسرع وقت در اختیار عموم قرار می‌دهد.

بایدن همان زمان از تصمیم وزارت دادگستری استقبال کرد و گفت این تصمیم در راستای وعده‌های انتخاباتی او برای انتشار اسناد و مدارک ۱۱ سپتامبر و تعهد او به خانواده‌های قربانیان است.

 

تازه چه خبر؟
در پی وقوع گردوخاک در برخی مناطق استان‌های تهران و البرز، تصادف زنجیره‌ای دست‌کم ۲۰ خودروی سبک و سنگین در محور نیشابور_سبزوار محدوده پمپ بنزین حسن...More
روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر...More
ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌...More
بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران...More