افراد واکسینه‌شده به اندازه بقیه ناقل ویروس‌اند | ایران اینترنشنال

افراد واکسینه‌شده به اندازه بقیه ناقل ویروس‌اند

در ناکامی دلسردکننده دیگری در تلاش‌ها برای مهار ویروس کرونا، دانشمندانی که شیوع گسترده کووید‌ـ‌۱۹ در ماساچوست را بررسی می‌کردند به این نتیجه رسیدند افراد واکسینه‌شده‌ای که به کرونا مبتلا می‌شوند تقریبا به اندازه افرادی که واکسن نزده‌اند ناقل ویروس‌اند.

مقام‌های بهداشت و درمان روز جمعه ۳۰ ژوییه (۸ مرداد) جزئیات این پژوهش را منتشر کردند، که هم‌راستا با توصیه مرکز کنترل و پیشگیری‌ از بیماری‌های آمریکا است که از افراد واکسینه‌شده می‌خواهد در مناطقی که گونه جهش‌یافته دلتا شایع است، در محیط‌های بسته ماسک بزنند. یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که دستور‌العمل جدید ماسک باید به تمام مناطق، حتی مناطق خارج از کانون‌های شیوع، گسترش یابد.

این یافته‌ها همچنین ممکن است خط بطلانی باشد بر تصور قبلی در مورد نحوه شیوع بیماری. پیش‌تر، باور بر این بود که میزان ویروس در افراد واکسینه‌شده‌ای که مبتلا می‌شوند پایین است و احتمال نمی‌رود ویروس را به سایرین منتقل کنند. اما داده‌ها نشان می‌دهد که در مورد گونه دلتا چنین نیست.

موارد ابتلا به کرونا در پراوینس‌تاون‌ــ شهری ساحلی با بالاترین میزان واکسیناسیون در ماساچوست‌ــ تاکنون به بیش از ۹۰۰ نفر رسیده است. حدود سه‌چهارم این افراد کامل واکسینه شده بودند.

تراویس داجنه، یکی از افراد واکسینه‌شده‌ای که به کرونا مبتلا شده است، گفت احتیاط را کنار گذاشته بود و در جمع‌های بزرگ جشن‌های تعطیلات چهارم ژوییه شرکت کرده بود. 

این شهروند ۳۵ ساله اهل بوستون گفت: «پیام عمومی این بود که واکسن یعنی بازگشت به وضعیت عادی. متاسفانه، الان فهمیده‌ام که چند قدم به سمت وضعیت عادی است.»

داجنه معتقد است به‌دلیل این‌که واکسن زده بود شدت علائمش که شبیه آنفلوانزا بود در دو یا سه روز کاهش یافت.

ماساچوست نیز مثل بسیاری از ایالت‌ها در اواخر ماه مه، تمام محدودیت‌های کووید‌ـ‌۱۹ را لغو کرد، پیش از تعطیلی رسمی «روز یادبود» و آغاز تابستان. پراوینس‌تاون این هفته مقررات ماسک در محیط‌های بسته را دوباره برقرار کرد.

مدارک محرمانه داخلی در مورد ابتلای مجدد و گونه جهش‌یافته دلتا نشان می‌دهد که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا تغییرهای دیگری را نیز در نظر گرفته که توصیه کرده است همه ماسک بزنند و پزشکان و سایر کارکنان بخش درمان دوباره واکسینه شوند.

بر اساس مدارک مربوط به موارد ابتلا در پراوینس‌تاون، گونه جهش‌یافته دلتا، که اولین بار در هند مشاهده شد، مسری‌تر از سرماخوردگی، آنفلوانزا، آبله و ویروس ابولا و سرایت‌پذیری‌اش به اندازه آبله مرغان است.   

واشینگتن‌پست به این مدارک دست یافته است. در این مدارک اشاره شده است که واکسن‌های کووید‌ـ‌۱۹ همچنان در جلوگیری از وخامت بیماری و مرگ در اثر ابتلا به گونه جهش‌یافته دلتا بسیار موثرند.

به نظر می‌رسد در این مدارک در مورد نکاتی صحبت می‌شود که کارکنان مرکز کنترل و پیشگیری‌ از بیماری‌های آمریکا باید خطاب به مردم استفاده کنند. در یک مورد توصیه شده است: «تایید کنید که جنگ تغییر کرده است»، اشاره‌ای آشکار به تشدید نگرانی‌ها درباره این‌که میلیون‌ها نفر از افراد واکسینه‌شده به منشا شیوع گسترده بیماری تبدیل شوند.

بر اساس اسنادی که به بیرون درز کرده است، هم‌زمان با گسترش گونه جهش‌یافته دلتا، شمار موارد بستری و مرگ افراد واکسینه‌شده‌ای که به کرونا مبتلا شده‌اند رو به افزایش است.

 گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا با توجه به ۴۷۰ مورد ابتلای مرتبط با جشن‌های شهر پراوینس‌تاون، که با ازدحام جمعیت در محیط‌های بسته و فضای آزاد و در بارها، رستوران‌ها و مهمان‌خانه‌ها همراه بوده، تنظیم شده است. 

پژوهشگران از تعدادی از مبتلایان آزمایش گرفتند و متوجه شدند میزان ویروس در افرادی که واکسینه کامل شده‌اند و افرادی که واکسن نزده‌اند تقریبا مشابه است.

سه‌چهارم موارد ابتلا افراد واکسینه‌شده بودند و ۸۰ درصد این افراد علائم داشتند که شایع‌ترین آن‌ها عبارت بودند از سرفه، سردرد، گلودرد، بدن‌درد و تب.

مقام‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌‌های آمریکا می‌گویند داده‌های بیشتری در راه است. آن‌ها در تحقیقی بسیار گسترده‌تر، مشغول رصد و بررسی ده‌ها هزار نفر از افراد واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده در سراسر کشورند و رهگیری افرادی واکسینه‌شده‌ای که مبتلا می‌شوند نیز در چارچوب همین تحقیق در دست انجام است.

 

تازه چه خبر؟
نشریه تایم به روال هر ساله خود فهرستی از ۱۰۰ «چهره موثر» را منتشر کرده است که در میان آنها نام نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، و همچنین ابراهیم...More
داده‌های جدید آزمایش‌های بالینی واکسن مدرنا نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن در طول زمان کاهش می‌یابد و تزریق واکسن تقویت کننده و یادآوری ضروری است...More
وبسایت «صدای میراث» گزارش داده است که یک محموله ۱۲ کیلوگرمی جواهرات از افغانستان وارد ایران شده و بخشی از آن در بازار سیاه به فروش رسیده است. به...More
جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، از بستری ۳۲۸ بیمار کرونا در آی‌سی‌یو و جان‌باختن ۲۸ نفر در بیست و‌ چهار ساعت گذشته خبر داد...More
کاخ سفید در واکنش به گزارشی درباره تماس‌های مخفیانه مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با همتای چینی خود در پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ،...More