افت بازارهای جهانی بورس در پی تنش‌ میان چین و آمریکا | ایران اینترنشنال

افت بازارهای جهانی بورس در پی تنش‌ میان چین و آمریکا

در پی شدت گرفتن تنش میان آمریکا و چین، افزایش تعداد بیکاران در آمریکا و نگرانی از چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده در شرایط بحران کرونا، بازارهای بورس جهان شاهد افت شاخص‌های خود بوده‌اند.

در آغاز معاملات روز جمعه، شاخص بورس سی‌اس‌آی شانگهای در چین ۱/۲ درصد کاهش یافت و شاخص بورس هنگ‌سنگ در هنگ‌کنگ نیز شاهد افتی ۱/۳ درصدی بود.

در وال استریت، بورس‌ها شاهد بیشترین افت خود طی چهار هفته اخیر بودند. شاخص آس‌اندپی ۵۰۰ که شامل ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدیک است، پس از آنکه ارزش پنج سهم برتر آن، یعنی مایکروسافت، اپل، آمازون، آلفابت و فیس‌بوک بیش از سه درصد کاهش یافت، با افتی ۱/۲ درصدی مواجه شد.

ارزش دلار نیز با ۰/۲ درصد کاهش، به پایین‌ترین حد خود از سپتامبر سال ۲۰۱۸ رسیده است.

طی ماه‌های اخیر، تنش‌های چین و آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا چین را به مخفی‌کاری در برخورد با کرونا متهم کرده و این کشور را مقصر شیوع جهانی این بیماری می‌داند. از سوی دیگر، آمریکا به سیاست‌های منطقه‌ای چین و نیز نقض حقوق بشر در این کشور معترض است.

تنش‌های دو کشور تا جایی پیش رفت که آمریکا روز گذشته دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را صادر کرد. چین نیز در اقدامی تلافی‌جویانه دستور داد کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو در جنوب غربی چین تعطیل شود.

آمارهایی که روز پنج‌شنبه از سوی وزارت کار آمریکا منتشر شد نشان می‌دهند هفته گذشته تعداد بیکاران در آمریکا به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید که این میزان در مقایسه با آمار یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری هفته پیش از آن افزایشی چشمگیر را نشان می‌داد.

از سوی دیگر، پیشرفت کند در تهیه طرح محرک اقتصادی آمریکا در شرایط شیوع کرونا، سرمایه‌گذاران را نگران کرده است. میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا ناچار شده است به دلیل اختلاف نظرهای موجود با دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام بسته کمک اقتصادی یک هزار میلیارد دلاری را به تعویق بیندازد.  

ناظران بازار معتقدند در صورتی‌که این طرح کمک اقتصادی زودتر از زمان مورد انتظار قطع شود، باید برای خبرهای اقتصادی بدتری آمادگی پیدا کرد.

در این میان، شیوع موج شدیدی از کرونا در مناطق جنوبی و غربی آمریکا باعث تعطیلی دوباره کسب‌وکارها و به راه افتادن موج جدیدی از بیکاری شده است. در این میان، بسیاری از خرده فروشان نیز اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More