افت بازارهای جهانی بورس در پی تنش‌ میان چین و آمریکا | ایران اینترنشنال

افت بازارهای جهانی بورس در پی تنش‌ میان چین و آمریکا

در پی شدت گرفتن تنش میان آمریکا و چین، افزایش تعداد بیکاران در آمریکا و نگرانی از چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده در شرایط بحران کرونا، بازارهای بورس جهان شاهد افت شاخص‌های خود بوده‌اند.

در آغاز معاملات روز جمعه، شاخص بورس سی‌اس‌آی شانگهای در چین ۱/۲ درصد کاهش یافت و شاخص بورس هنگ‌سنگ در هنگ‌کنگ نیز شاهد افتی ۱/۳ درصدی بود.

در وال استریت، بورس‌ها شاهد بیشترین افت خود طی چهار هفته اخیر بودند. شاخص آس‌اندپی ۵۰۰ که شامل ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدیک است، پس از آنکه ارزش پنج سهم برتر آن، یعنی مایکروسافت، اپل، آمازون، آلفابت و فیس‌بوک بیش از سه درصد کاهش یافت، با افتی ۱/۲ درصدی مواجه شد.

ارزش دلار نیز با ۰/۲ درصد کاهش، به پایین‌ترین حد خود از سپتامبر سال ۲۰۱۸ رسیده است.

طی ماه‌های اخیر، تنش‌های چین و آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا چین را به مخفی‌کاری در برخورد با کرونا متهم کرده و این کشور را مقصر شیوع جهانی این بیماری می‌داند. از سوی دیگر، آمریکا به سیاست‌های منطقه‌ای چین و نیز نقض حقوق بشر در این کشور معترض است.

تنش‌های دو کشور تا جایی پیش رفت که آمریکا روز گذشته دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را صادر کرد. چین نیز در اقدامی تلافی‌جویانه دستور داد کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو در جنوب غربی چین تعطیل شود.

آمارهایی که روز پنج‌شنبه از سوی وزارت کار آمریکا منتشر شد نشان می‌دهند هفته گذشته تعداد بیکاران در آمریکا به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید که این میزان در مقایسه با آمار یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری هفته پیش از آن افزایشی چشمگیر را نشان می‌داد.

از سوی دیگر، پیشرفت کند در تهیه طرح محرک اقتصادی آمریکا در شرایط شیوع کرونا، سرمایه‌گذاران را نگران کرده است. میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا ناچار شده است به دلیل اختلاف نظرهای موجود با دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام بسته کمک اقتصادی یک هزار میلیارد دلاری را به تعویق بیندازد.  

ناظران بازار معتقدند در صورتی‌که این طرح کمک اقتصادی زودتر از زمان مورد انتظار قطع شود، باید برای خبرهای اقتصادی بدتری آمادگی پیدا کرد.

در این میان، شیوع موج شدیدی از کرونا در مناطق جنوبی و غربی آمریکا باعث تعطیلی دوباره کسب‌وکارها و به راه افتادن موج جدیدی از بیکاری شده است. در این میان، بسیاری از خرده فروشان نیز اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More