سرخط خبرها

 • سه مدیر پیشین وزارت بهداشت ایران به اتهام تخلف‌هایی در شرکت‌ آوا سلامت و سهامداری پالایشگاه نفت اصفهان بازداشت شدند
 • عربستان سعودی «فریبکاری» ایران درباره برنامه هسته‌ای‌اش را محکوم کرد
 • شهرداری تهران: از رانندگان شرکت واحد برای منع مصاحبه با رسانه‌های معاند تعهد گرفته شد
 • کمیسیون قضایی مجلس ایران، طرح جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت دادگستری را رد کرد
 • غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس: صحبت‌های روحانی درباره پول‌های گمشده صحت دارد
 • دولت عراق، انتخابات استانی بهار سال آینده را به زمانی نامعلوم، موکول کرد
 • سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس،: صد دانشجو از علی مطهری به دلیل اظهاراتش در دانشگاه شهید بهشتی شکایت کرده‌اند
 • رجب طیب اردوغان: داعشی‌های بازداشت شده اروپایی را اخراج می‌کنیم
 • کمیسیون قضایی مجلس، طرح جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت دادگستری را رد کرده است
 • احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان دولت روحانی را به «حاشیه‌سازی و دخالت» در انتخابات مجلس متهم کرد
 • پلیس رودبار از دستگیری سارقان پیچ و مهره ریل قطار در مسیر خط راه آهن قزوین – رشت در این شهرستان خبر داد
 • فرمانده انتظامی مازندران: یک نوجوان ۱۶ ساله حساب بانکی ۲۵۰ نفر را در مازندران خالی کرد
 • دولت افغانستان دو فرمانده طالبان، به منظور مبادله با دو استاد دانشگاه آمریکایی و استرالیایی ربوده‌شده از سوی طالبان آزاد می‌کند
 • فرهاد میثمی زندانی سیاسی از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر منتقل شد
 • عباس عراقچی: کشورهای حاشیه خلیج فارس از پیشنهاد ایران برای راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال نکرده‌اند
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا؛ پایان دوران خوش اروپاباوران

نتایج انتخابات پارلمان اروپا نشان می‌دهد احزاب عمده حاکم بر این نهاد تا حدود زیادی قدرت خود را از دست دادند و در مقابل احزاب عوامگرای اروپاستیز قدرت گرفتند. همچنین آرای احزاب مدافع محیط زیست و میانه‌روهای لیبرال تا حدی افزایش داشته است.

بر اساس نتایج اولیه‌ای که در اولین ساعات دوشنبه ششم خرداد در پارلمان اروپا منتشر شد، حزب  راست میانه سنتی «مردم اروپا» که طرفدار اروپاست، ۱۷۹ کرسی از مجموع ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا را به دست آورده است.

این در حالی است که این حزب که به عنوان نمونه متشکل از حزب دموکرات مسیحی آلمان و حزب جمهوری‌خواهان فرانسه است، پیش‌تر ۲۱۶ کرسی را در اختیار داشت. با وجود شکست نسبی، این حزب طرفدار اروپا همچنان نیروی اول پارلمان اروپا به شمار می‌رود.

به دنبال این پیروزی، حزب مردم اروپا فورا اعلام کرد که مانفرد وبر، رهبر آلمانی این حزب، باید به ریاست کمیسیون اروپا برسد.

سوسیال دموکرات‌های پارلمان اروپا همچنان دومین حزب این پارلمان باقی ماندند. این حزب که طرفدار اتحادیه اروپاست توانست در کشورهای مختلف این اتحادیه، در مجموع ۱۵۰ کرسی را از آن خود کند، اما پیش‌تر ۱۸۵ کرسی در اختیار داشت.

از دست دادن ده‌ها کرسی‌، موجب شده که این دو حزب عمده حاکم بر پارلمان اروپا دیگر نتوانند در ائتلاف با یکدیگر، اکثریت پارلمان اروپا را تشکیل دهند. این دو حزب، قبل از این، در مجموع بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را در اختیار داشتند و می‌توانستند به راحتی طرح‌های خود را به تصویب برسانند.

اگر همچنان دو حزب راست میانه و سوسیالیست‌ها بخواهند اکثریت پارلمان را در اختیار داشته باشند، باید با احزاب سبز طرفدار محیط زیست و همچنین لیبرال‌ها به رهبری امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، ائتلاف کنند.

در این دوره از انتخابات پارلمان اروپا، سبزهای اروپایی توانستند بین ۵۲ تا ۷۰ کرسی پارلمان را از آن خود کنند. این پیشروی طرفداران محیط زیست در پارلمان اروپا مدیون پیروزی احزاب سبز در آلمان و فرانسه است.

همچنین احزاب راست که سرآمد آنان حزب مکرون است توانسته در پارلمان اروپا ۱۰۷ کرسی را از آن خود کند. پیش‌تر، لیبرال‌ها ۶۹ کرسی در اختیار داشتند.

با وجود این تحولات، حزب مکرون در خود فرانسه نتوانست پیروز انتخابات شود و در این کشور حزب راست افراطی اروپاستیز «تجمع ملی» به رهبری مارین لوپن توانست ۲۳/۳۱ درصد آرا را از آن خود کند و بیشترین کرسی‌های سهم فرانسه از پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهد. حزب مکرون ۲۲/۴۱ درصد به دست آورد.

در ایتالیا نیز حزب راستگرای افراطی «لیگ شمال» به رهبری ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا، با به دست آوردن یک سوم آرای انتخابات، در صدر راه یافتگان به پارلمان اروپا ایستاده است. همچنین در بریتانیا، حزب اروپاستیز «برگزیت» به رهبری نایجل فاراژ با به دست آوردن ۳۱/۷ درصد آرا، پیروز این انتخابات بود. در اتریش حزب «آزادی اتریش» به رهبری هاینس کریستیان اشتراخه توانست نتایج خوبی را به دست آورد.

در آلمان هم حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» حدود ۱۱ درصد آرای آلمانی ها را از آن خود کرد و نسبت به دور قبلی انتخابات پارلمان اروپا تعداد کرسی‌های بیشتری را به دست آورد. با این حال اقبال آلمانی ها به این حزب، نسبت به سال ۲۰۱۷ که انتخابات پارلمان آلمان برگزار شد، کمتر شده است.

با پیروزی اروپاستیزان اتریشی، فرانسوی و ایتالیایی، ائتلاف احزاب ضداتحادیه اروپا که شامل احزاب ملی‌گرا، اروپاستیز و عوامگراست، توانسته ۵۸ کرسی را در پارلمان اروپا از آن خود کند. این احزاب پیش‌تر ۳۷ کرسی در اختیار داشتند.

اما همه احزاب راست افراطی و اروپاستیز پارلمان اروپا با یکدیگر هم‌نظر نیستند و به دو دسته تقسیم می‌شوند. مارین لوپن از همه این احزاب خواسته تا در پارلمان اروپا یک «گروه قدرتمند» را تشکیل دهند. در صورت ائتلاف همه این احزاب، آنان ۱۷۲ کرسی را در اختیار خواهند داشت، با این حال احزاب هوادار اروپا همچنان با ۳۷۶ کرسی در اکثریت باقی خواهند ماند.

اقبال قابل توجه به احزاب اروپاستیز در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به عقیده تحلیلگران سیاسی، از پایان یک دوره خوش برای اروپاباوران خبر می‌دهد.

 

تازه چه خبر؟
یک روز پس از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وجود اورانیوم در یک سایت اعلام نشده در ایران، عربستان سعودی «فریبکاری و ابهام» درباره برنامه...بیشتر بخوانید
با ادامه اعتراضات در لبنان، بانک‌ها و مدارس این کشور در روز سه‌شنبه تعطیل بود و همچنین معترضان لبنانی مانع ورود برخی از کارمندان دولتی به محل کار خود...بیشتر بخوانید
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، درباره تماس‌های اخیر این کشور با امارات متحده عربی گفت: «تماس‌هایی میان دو کشور برقرار شد و مفید بود.»...بیشتر بخوانید
حسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، گفت: «برخی رسانه معاند با اتوبوسرانان شرکت واحد مصاحبه کرده بودند که تصمیم بر آن شد تا تعهدی...بیشتر بخوانید
سه مدیر پیشین وزارت بهداشت ایران به اتهام تخلف‌هایی در شرکت‌ آوا سلامت و سهامداری پالایشگاه نفت اصفهان بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری فارس، این...بیشتر بخوانید