اعضای حاضر در چهارمین نشست وین از حرکت به سمت شکل‌گیری یک توافق برای احیای برجام خبر دادند | ایران اینترنشنال

اعضای حاضر در چهارمین نشست وین از حرکت به سمت شکل‌گیری یک توافق برای احیای برجام خبر دادند

نشست کمیسیون مشترک‌ برجام در حالی روز چهارشنبه در وین پایان یافت که کلیه طرف‌های حاضر از پیشرفت‌های خوب در این گفت‌وگوها و مشخص شدن پیش‌نویس متن اصلی توافق و ضمیمه‌های آن خبر دادند.

پس از پایان گفت‌وگوها، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داد که پیش‌نویس متون تا حد زیادی آماده شده و به مرحله ای رسیده که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم‌های سیاسی در پایتخت کشورهاست، بقیه بخش‌های متن تقریبا آماده است و هیات‌ها عازم پایتخت‌های خود شدند.

عباس عراقچی گفت: «در گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. متن اصلی توافق و ضمیمه‌ها مشخص شده است ولی مذاکرات درباره متن به پایان نرسیده و برخی موضوعات کلیدی همچنان مورد اختلاف است.»

انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز از «‌پیشرفت خوب» در نشست وین خبر داد و گفت که «‌توافق در حال شکل‌گیری است.»

مورا چهارمین دور گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام را پر بارترین دور از این گفت‌وگوها خواند، اما خاطرنشان کرد که هنوز کارهایی برای انجام وجود دارد.

او با اشاره به اینکه ایران درباره گسترش توافق‌نامه فنی خود در حال ادامه مذاکره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، گفت که «کاملا مطمئن» است که توافق نهایی برای احیای برجام حاصل خواهد شد.

معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «اکنون یک درک مشترک درباره بازگشت آمریکا به برجام، رفع تحریم‌ها و برگشت ایران به تعهداتش داریم.»

از سوی دیگر، کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که تضمینی برای موفقیت در گفت‌وگوها درباره احیای برجام وجود ندارد و هنوز برخی مسائل دشوار پیش رو هستند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه با توجه به پایان تفاهم‌نامه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده، از ایران خواستند راهی را برای تمدید این تفاهم‌نامه ارائه دهد. به گفته این کشورها، دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای برای احیای برجام ضروری است و توافق بدون آن انجام نخواهد شد.

نماینده چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز گفت که در جلسه روز چهارشنبه کمیسیون مشترک برجام، ضمن حمایت از تمدید تفاهم‌نامه فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از همه اعضا خواسته است که تلاش خود را برای احیای برجام دو برابر کنند.

در همین حال، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: مذاکرات وین به شکل گرفتن گام‌هایی که باید از سوی ایران و ایالات متحده برداشته شود، کمک کرده است.

او خاطرنشان کرد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در هفته جاری به واشینگتن باز می‌گردد و در اوایل هفته آینده به وین سفر خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More