خبر فوری

  • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
  • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
  • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
  • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
  • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
  • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
  • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
  • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
  • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
  • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

اعتراف ارتش میانمار به کشتن عیرنظامیان روهینگیا

 

آنگ‌سان‌سوچی، رهبر میانمار، از اعتراف غیرمنتظره‌ی ارتش این کشور مبنی‌بر کشتار غیرقانونی غیرنظامیان مسلمان روهینگیا استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز شنبه ۲۳ دی‌ماه، ارتش میانمار پس از ماه‌ها انکار اتهامات علیه خود، اعتراف کرد شواهدی یافته است که براساس آن، برخی اعضای ارتش، خودسرانه به قتل ۱۰ غیرنظامی از روهینگیایی‌ها دست زده‌اند.

آنگ‌سان‌سوچی این خبر را در میانه‌ی دیدارش با وزیر امور خارجه‌ی ژاپن اعلام کرد و گفت که این، یک اقدام مثبت از لحاظ مسؤولیت‌پذیری میانمار به‌شمار می‌رود. ارتش البته هنوز اجازه نداده است تا نمایندگان رسانه‌ها از منطقه‌ی بحران‌زده‌ی «راخین»، بازدید کنند.

در اثر بحران داخلی میانمار، بیش‌از ۶۵۰هزار تن از گروه اقلیت مذهبی-نژادی روهینگیایی آواره شده‌ و بسیار از آنان به‌قتل رسیده‌اند. گروه‌های مدافع حقوق بشر، بارها ارتش میانمار را به نسل‌کشی روهینگیایی‌ها متهم کرده‌ و از آنگ‌سان‌سوچی، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، به‌خاطر سکوتش در این خصوص، به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

ارتش میانمار که پنجاه سال است کنترل آن کشور را در دست دارد، در رابطه با نقض حقوق بشر، پیشینه‌ای منفی دارد.

گروه معارض مسلح روهینگیا نیز از اعتراف ارتش استقبال کرد و گفت که این به‌معنای درستی ادعاهای آنان در متهم‌کردن ارتش به دست‌داشتن در کشتار جمعی روهینگیایی‌هاست. به گفته‌ی این گروه، ده نفر کشته‌شده، هیچ ارتباطی با این گروه نداشته و غیرنظامی بوده‌اند.

پیش‌تر سازمان ملل متحد، آمریکا و بسیاری از دیگر کشورها و نهادهای حقوق بشری، ارتش میانمار را به نسل‌کشی این گروه قومی-مذهبی متهم کرده‌اند. اتهاماتی که میانمار همواره آن‌ها را رد کرده بود.

تا امروز، بیش‌از نیم‌میلیون مسلمان روهینگیایی، خانه و کاشانه‌ی خود را ترک کرده و به بنگلادش گریخته‌اند. صدها تن از آن‌ها، در مرز دریایی میان دو کشور، غرق شده‌اند. به گزارش سازمان ملل، در آغاز شروع و پس از پایان هر حمله‌ی نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان منطقه‌ی راخین، از بلندگوهای قوی به آنها اخطار می‌شده است که «شما به اینجا تعلق ندارید. به بنگلادش بروید و باز نگردید».

روهینگیایی‌ها، به دلایل مذهبی، در میانمار از حقوق شهروندی برخوردار نیستند و در طول تاریخ، در دوره‌های مختلف، مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.