خبر فوری

 • تولد سالانه ۷۵۰۰ نوزاد معتاد در ایران
 • بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج با کمک تیم فرانسوی‌
 • بازداشت سه فعال دیگر محیط زیستی توسط نهادهای امنیتی
 • لاوروف از آمادگی روسیه برای رای به قطعنامه آتش‌بس در سوریه خبر داد
 • سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر ایران را به نقض گسترده حقوق‌بشر متهم کرد
 • توقف موقت پرواز هواپیماهای« ATR۷۲ آسمان»
 • افتتاح بخش افغانستان در پروژه انتقال گاز منطقه‌ای «تاپی»
 • شورای امنیت درباره پیش‌نویس آتش‌بس در سوریه به زودی رأی‌گیری می‌کند
 • مایک پنس: آمریکا ادامه توافق هسته‌ای را تأیید نخواهد کرد
 • نیروهای دولتی سوریه طی توافقی با کُردها وارد شمال حلب شدند
 • سخنگوی کرملین: روسیه، ایران یا سوریه مسئول اوضاع غوطه شرقی نیستند

اعتراض ۱۸۰ نویسنده به تغییر نام بی‌بی‌سی افغانستان

 

تغییر نام صفحۀ «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری» اعتراض بسیاری به‌دنبال داشته است. در تازه ترین واکنش ۱۸۰تن از نویسندگان فارسی زبان، نامه‌ای اعتراضی در این زمینه امضا و به بی‌بی‌سی جهانی ارسال کردند.

مهدی جامی، مدیر و سردبیر سابق رادیو زمانه، که خود نیز سابقه همکاری با بی‌بی‌سی فارسی را دارد با اعلام این خبر در توییتر خود نوشت:

«نامه اعتراضی به بی بی سی افغانستان را امروز برای بی بی سی جهانی و مقامات ناظر فرستادیم. بیش از ۱۸۰ نفر از اهل قلم سه کشور فارسی زبان آن را امضا کرده اند. از محمود دولت آبادی تا عتیق رحیمی. از همایون کاتوزیان تا رهنورد زریاب. از منیژه باختری تا حمیرا نکهت و فاطمه شمس و گراناز موسوی. از داریوش آشوری تا محمد کاظم کاظمی. از صفر عبدالله تا تورج دریایی. گوش شنوایی پیدا می شود؟ متن نامه همراه با امضاها پس از انتشار در رسانه ها در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر خواهد شد.»

 

 

پیش از این نیز برخی از نمایندگان مجلس افغانستان در اعتراض به تغییر نام صفحه «بی بی سی افغانستان» به «بی بی سی دری» این اقدام را سیاست بریتانیا برای ایجاد تفرقه در میان فارسی‌زبان‌ها اعلام کردند. «عبداللطیف پدرام» نماینده مردم کابل در مجلس افغانستان اعلام کرده: اگر مسئولان بی‌بی‌سی در این تصمیم خود تجدید نظر نکنند، تمامی دفاتر این رسانه در افغانستان و نیز سفارت بریتانیا در کابل، از سوی معترضان فارسی زبان‌ به محاصره در خواهد آمد.
«ناهید فرید» دیگر نماینده مجلس افغانستان نیز در این‌باره گفته بود: «خاستگاه زبان فارسی ولایت «بلخ» افغانستان بوده و این زبان افتخار تاریخی و فرهنگی مردم کشور است و بی‌بی‌سی باید در این تصمیم خود بازنگری کند.»
پیشتر و در پی تغییر نام صفحه «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری»  گروهی از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی کمپین اعتراضی را در برابر این اقدام آغاز کرده بودند. به گفته‌ی آنها چون «دری» نام زبان مردم افغانستان نیست و فقط صفتی برای یک لهجه زبان فارسی است، این کار بی‌بی‌سی به معنای جداسازی فارسی زبان‌ها صورت گرفته است. هم‌زمان گروهی از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی کمپین اعتراضی را در برابر تغییر نام صفحۀ «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری» آغاز کرده‌اند.
این کمپین که حالا در افغانستان به یکی از موضوعات داغ شبکه‌های مجازی بدل شده است، در اعتراض به دری خواندن زبان مردم افغانستان از سوی بی‌بی‌سی آغاز شده است. در اعتراض به این موضوع مردم «لایک» شان را از صفحۀ بی‌بی‌سی حذف می‌کنند.

شماری از خبرنگاران و فعالان فرهنگی افغانستان به این کمپین پیوسته‌اند و حتی بعضی از خبرنگاران بی‌بی‌سی نیز شامل کسانی هستند که به این موضوع اعتراض کرده‌اند. معترضان با هشتگ #Unlike_BBC_Dari بخش زیادی از فضای مجازی افغانستان را به این موضوع اختصاص داده اند.

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل نیز از کسانی است که به این تصمیم مدیران بخش افغانستان اعتراض کرده و به زبان انگلیسی نوشته است که با این تصمیم مخالف بوده، آن را بدون منطق می‌داند و این مسأله سبب ناراحتی مردم شده است. او گفته که صفحۀ بی‌بی‌سی دری را آنلایک کرده است.

 

 

مسوولان بی‌بی‌سی تاکنون واکنشی به این موضوع نداشتند اما بر اساس آمار منتشر شده در شبکه‌های مجازی گروهی از کسانی که پیشتر صفحه بی‌بی‌سی افغانستان را در شبکه‌های اجتماعی لایک کرده بودند، لایک خود را پس گرفته و این صفحه را ترک کرده‌اند.