سرخط خبرها

 • نیکی هیلی: ایران یکی از موضوعات بحث در دیدارهای دونالد ترامپ در سازمان ملل خواهد بود
 • آمریکا تحریم‌هایی را علیه ارتش چین به خاطر خرید هواپیماهای جنگده و تجهیزات موشکی از روسیه اعمال کرد
 • ترامپ: اوپک انحصارگر همین الان باید قیمت نفت را کاهش دهد
 • سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده: ما حکومت ایران را مسئول حمله به مراکزمان در عراق می دانیم
 • سید حسن نصرالله: با وجود حملات اسرائیل، حزب‌الله به موشک‌های دقیق و هدایت‌شونده دست یافته است
 • محمدجواد ظریف پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران درباره عقد پیمان هسته‌ای و موشکی را رد کرد
 • محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: روی دیوار چین یادگاری ننویسیم، به اروپا دل نبندیم، و به پیشواز تحریم‌ها نرویم
 • محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس: یکی از عوامل مهم خالی شدن سفره مردم، انزوای بین‌المللی است
 • بر اثر تیراندازی در هارفورد در ایالت مریلند آمریکا، دست کم ۳ نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند
 • سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس درباره برخورد اتوبوس با تانکر سوخت: اگر به اندازه حجاب به تلفات جاده‌ای توجه می‌شد، الان دیگر سانحه رانندگی نداشتیم
 • تلویزیون ایران اینترنشنال در اروپا از طریق ماهواره اسکای در کانال ۷۸۰ در دسترس است
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
بی‌بی‌سی

اعتراض ۱۸۰ نویسنده به تغییر نام بی‌بی‌سی افغانستان

 

تغییر نام صفحۀ «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری» اعتراض بسیاری به‌دنبال داشته است. در تازه ترین واکنش ۱۸۰تن از نویسندگان فارسی زبان، نامه‌ای اعتراضی در این زمینه امضا و به بی‌بی‌سی جهانی ارسال کردند.

مهدی جامی، مدیر و سردبیر سابق رادیو زمانه، که خود نیز سابقه همکاری با بی‌بی‌سی فارسی را دارد با اعلام این خبر در توییتر خود نوشت:

«نامه اعتراضی به بی بی سی افغانستان را امروز برای بی بی سی جهانی و مقامات ناظر فرستادیم. بیش از ۱۸۰ نفر از اهل قلم سه کشور فارسی زبان آن را امضا کرده اند. از محمود دولت آبادی تا عتیق رحیمی. از همایون کاتوزیان تا رهنورد زریاب. از منیژه باختری تا حمیرا نکهت و فاطمه شمس و گراناز موسوی. از داریوش آشوری تا محمد کاظم کاظمی. از صفر عبدالله تا تورج دریایی. گوش شنوایی پیدا می شود؟ متن نامه همراه با امضاها پس از انتشار در رسانه ها در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر خواهد شد.»

 

 

پیش از این نیز برخی از نمایندگان مجلس افغانستان در اعتراض به تغییر نام صفحه «بی بی سی افغانستان» به «بی بی سی دری» این اقدام را سیاست بریتانیا برای ایجاد تفرقه در میان فارسی‌زبان‌ها اعلام کردند. «عبداللطیف پدرام» نماینده مردم کابل در مجلس افغانستان اعلام کرده: اگر مسئولان بی‌بی‌سی در این تصمیم خود تجدید نظر نکنند، تمامی دفاتر این رسانه در افغانستان و نیز سفارت بریتانیا در کابل، از سوی معترضان فارسی زبان‌ به محاصره در خواهد آمد.
«ناهید فرید» دیگر نماینده مجلس افغانستان نیز در این‌باره گفته بود: «خاستگاه زبان فارسی ولایت «بلخ» افغانستان بوده و این زبان افتخار تاریخی و فرهنگی مردم کشور است و بی‌بی‌سی باید در این تصمیم خود بازنگری کند.»
پیشتر و در پی تغییر نام صفحه «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری»  گروهی از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی کمپین اعتراضی را در برابر این اقدام آغاز کرده بودند. به گفته‌ی آنها چون «دری» نام زبان مردم افغانستان نیست و فقط صفتی برای یک لهجه زبان فارسی است، این کار بی‌بی‌سی به معنای جداسازی فارسی زبان‌ها صورت گرفته است. هم‌زمان گروهی از شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی کمپین اعتراضی را در برابر تغییر نام صفحۀ «بی‌بی‌سی افغانستان» به «بی‌بی‌سی دری» آغاز کرده‌اند.
این کمپین که حالا در افغانستان به یکی از موضوعات داغ شبکه‌های مجازی بدل شده است، در اعتراض به دری خواندن زبان مردم افغانستان از سوی بی‌بی‌سی آغاز شده است. در اعتراض به این موضوع مردم «لایک» شان را از صفحۀ بی‌بی‌سی حذف می‌کنند.

شماری از خبرنگاران و فعالان فرهنگی افغانستان به این کمپین پیوسته‌اند و حتی بعضی از خبرنگاران بی‌بی‌سی نیز شامل کسانی هستند که به این موضوع اعتراض کرده‌اند. معترضان با هشتگ #Unlike_BBC_Dari بخش زیادی از فضای مجازی افغانستان را به این موضوع اختصاص داده اند.

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل نیز از کسانی است که به این تصمیم مدیران بخش افغانستان اعتراض کرده و به زبان انگلیسی نوشته است که با این تصمیم مخالف بوده، آن را بدون منطق می‌داند و این مسأله سبب ناراحتی مردم شده است. او گفته که صفحۀ بی‌بی‌سی دری را آنلایک کرده است.

 

 

مسوولان بی‌بی‌سی تاکنون واکنشی به این موضوع نداشتند اما بر اساس آمار منتشر شده در شبکه‌های مجازی گروهی از کسانی که پیشتر صفحه بی‌بی‌سی افغانستان را در شبکه‌های اجتماعی لایک کرده بودند، لایک خود را پس گرفته و این صفحه را ترک کرده‌اند.