اعتراض و بازداشت مقابل دادگاه ناوالنی؛ احتمال صدور حکم ۳/۵ سال زندان | ایران اینترنشنال

اعتراض و بازداشت مقابل دادگاه ناوالنی؛ احتمال صدور حکم ۳/۵ سال زندان

همزمان با برگزاری جلسه محاکمه الکسی ناوالنی،‌ مخالف برجسته دولت ولادیمیر پوتین در روسیه،‌ پلیس دست‌کم ۱۰۰ نفر از شهروندانی را که در بیرون از محل دادگاه حاضر شده بودند بازداشت کرد.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه گزارش داد انتظار می‌رود دادگاه ناوالنی صدور حکم زندان تا مدت سه سال‌ و‌ نیم را برای او بررسی کند. این در حالی است که بازداشت او طی دو هفته اخیر موجب اعتراضات سراسری و احتمال تحریم‌های جدید غربی علیه روسیه شده است.

ویدیویی که توسط رسانه‌های حامی کرملین ارسال شد، نشان می‌داد ناوالنی با یک ون زرهی زندان به دادگاه تحویل داده شد. همسر ناوالنی هم که در جریان اعتراضات روز یکشنبه بازداشت و سپس آزاد شد، برای پیگیری به جلسه دادگاه مراجعه کرد.

تیم ناوالنی هواداران او را به اعتراض در برابر دادگاه فراخوانده بود. بامداد سه‌شنبه پلیس در خیابان‌های اطراف ساختمان صفوفی از نیروهای ضدشورش با پوشش کلاه ایمنی و موانع فلزی مستقر کرد.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز ضمن اشاره به احتمال صدور حکم حبس برای ناوالنی آن را به اراده کاخ کرملین برای حذف مخالفش از صحنه سیاسی مرتبط دانسته است.

 

احیای حکم تعلیقی قدیمی ناوالنی

بنا بر این گزارش، دادگاه تجدیدنظر شهر مسکو قرار است درمورد درخواست سازمان تعزیرات حکومتی فدرال روسیه که خواستار تغییر حکم قدیمی حبس تعلیقی ناوالنی به زندان تعزیری شده تصمیم‌گیری کند. 

سازمان تعزیرات حکومتی دلیل این درخواست را اینطور اعلام کرده که ناوالنی شرایط آزادی مشروط را نقض می‌کند.

این حکم تعلیقی مربوط به دادرسی پرونده اختلاسی است که در سال ۲۰۱۴ میلادی علیه ناوالنی صادر شد. در آن زمان دادگاه حقوق بشر اروپا حکم صادرشده را سیاسی عنوان کرد.

ناوالنی از بیش از دو هفته پیش و ورود به روسیه از طریق فرودگاه مسکو، پس از بهبودی از مسمومیت با عامل عصبی و درمان در آلمان، در بازداشت به سر می‌برد.

از آن زمان، هزاران نفر در حمایت از او در ده‌ها شهر در سراسر روسیه به خیابان‌ها آمدند و با برخورد و بازداشت از سوی پلیس مواجه شدند.

در آستانه برگزاری دادگاه ناوالنی یکی از چهره‌های حامی او نیز از کشورهای غربی خواست تحریم‌هایی را علیه حلقه داخلی ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین اعمال کند.

تازه چه خبر؟
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More