اعتراض‌های آمریکا در روز نهم؛ ۱۰ هزار بازداشت،‌ واکنش روسای جمهوری پیشین به نژادپرستی | ایران اینترنشنال

اعتراض‌های آمریکا در روز نهم؛ ۱۰ هزار بازداشت،‌ واکنش روسای جمهوری پیشین به نژادپرستی

 

نهمین روز پیاپی اعتراض‌های خیابانی در شهرهای آمریکا در واکنش به کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست، با ادامه تنش میان پلیس و معترضان در برخی ایالت‌ها و کاهش درگیری در برخی نقاط دیگر ادامه یافت.

هم‌زمان با گزارش‌ها از افزایش شمار بازداشتی‌ها به بیش از ۱۰ هزار نفر؛‌ باراک اوباما و جیمی کارتر،‌ روسای جمهور پیشین این کشور،‌ به انتقاد از تبعیض نژادی و به کارگیری زور پرداختند.

با ادامه اعتراض‌ها، در شامگاه چهارشنبه ۱۴ خردادماه،‌ دادستان کل مینه‌سوتا که فلوید در آن کشته شد،‌ مامور پلیسی را که زانوی خود را روی گردن او قرار داده بود به «قتل درجه دو» متهم کرد. همچنین سه مامور دیگر که در این صحنه حضور داشتند و شاهد کشته شدن او بودند تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

با این حال معترضان در خیابان‌ها خواستار بازداشت هر چهار مامور پلیس شدند و علیه نژادپرستی و تبعیض شعار دادند.

هم‌زمان مقررات منع آمدوشد در حال پایان یافتن در ایالت‌های آمریکاست.

در واشینگتن صدها نفر از شهروندان معترض با جمع شدن در مقابل هتل بین‌الملی ترامپ شعار «جان سیاه‌پوستان مهم است» را سر دادند.

از سوی دیگر در حالی که شهردار سیاتل اعلام کرده «اعتراض‌های مسالمت‌آمیز» می‌تواند پس از لغو محدودیت‌های آمدوشد ادامه یابد؛ ماموران پلیس نیویورک در درگیری با معترضان به متفرق کردن جمعیت در بروکلین و منهتن پرداختند.

در مینیاپولیس شماری از معترضان در خیابان‌ها اقدام به رقصیدن و همچنین روشن کردن شمع در طول شب کردند. 

در لوس‌آنجلس که بیش از یک‌چهارم بازداشت‌ها در آن گزارش شده است شهردار اعلام کرد بودجه پلیس را تا ۱۵۰ میلیون دلار کاهش خواهد یافت تا منابع مالی بیشتری برای برنامه‌های مربوط به جوامع رنگین‌پوست تامین شود. 

 

واکنش‌ مقام‌ها به خشونت و تبعیض

 

ادامه اعتراض‌ها در نهمین روز واکنش برخی سیاستمداران آمریکا را در پی داشت.

باراک اوباما،‌ رییس‌جمهوری پیشین،‌ از تمامی شهرداران این کشور خواست در استفاده از سیاست‌های استفاده از زور بازبینی کنند؛ جیمی کارتر نیز از «تبعیض نژادی» انتقاد کرد و گفت سکوت می‌تواند به اندازه خشونت «کشنده» باشند.

پس از آن که مارک اسپر،‌ وزیر دفاع،‌ اعلام کرد از ورود گارد ملی در مقابله با اعتراض‌ها با استناد به «قانون شورش» پشتیبانی نمی‌کند؛ جیمز متیس که پیش از او این مقام را بر عهده داشت نیز با صدور بیانیه‌ای دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا،‌ را به «اختلاف‌افکنی» و «سوء استفاده از قدرت» متهم کرد.

از سوی دیگر جوزف لنگیل،‌ فرمانده گارد ملی،‌ بیانیه‌ای را در توییتر منتشر و اعلام کرد از آن چه که برای فلوید اتفاق افتاد و این که زنان و مردان رنگین‌پوست «قربانی وحشیگری و خشونت فراقانونی پلیس» می‌شوند خشمگین است.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More