اعتراضات بلاروس شدت گرفت؛ وعده لوکاشنکو برای برگزاری انتخابات دیگر | ایران اینترنشنال

اعتراضات بلاروس شدت گرفت؛ وعده لوکاشنکو برای برگزاری انتخابات دیگر

در حالی که اعتراضات در بلاروس شدت گرفته است، الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری این کشور، قول داد پس از تصویب یک قانون اساسی جدید برای این کشور، انتخابات ریاست جمهوری دیگری برگزار شود.

این اعلام لوکاشنکو در حالی است که او با بزرگترین اعتراضات ضد دولتی در بلاروس طی بیست و شش سال زمامداری خود در این کشور روبه‌رو شده است.

همزمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت وضعیت بلاروس را «از نزدیک» دنبال می‌کند. آمریکا پیشتر خواستار رعایت حقوق معترضان در بلاروس شده بود و از دولت این کشور خواسته بود که با جامعه مدنی گفت‌وگو کند.

اعتراضات اخیر پس از آن اعلام شد که لوکاشنکو در انتخابات هفته گذشته اعلام پیروزی کرد و برای ششمین بار پیاپی به مقام ریاست جمهوری بلاروس رسید.

اعتراضات در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته و کارگران چندین کارخانه مهم نیز با اعتصاب خود، به جمع معترضان پیوسته‌اند.

لوکاشنکو که روز دوشنبه از یک کارخانه ساخت تراکتور بازدید می‌کرد، با کارگران معترض مواجه شد که خواهان برکناری او بودند.

شامگاه یکشنبه، بزرگترین تجمع مخالفان لوکاشنکو در مینسک، پایتخت بلاروس برگزار شد و بیش از صد هزار نفر در این تجمع اعتراضی شرکت کردند.

اسوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس و رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات اخیر که به لیتوانی پناهنده شده، روز دوشنبه گفت آماده است «مسئولیت را برعهده» بگیرد و کشور را اداره کند.

همچنین جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تصمیم این اتحادیه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه مسئولان و عوامل سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز بلاروس خبر داد.

پیشتر شارل میشل، رییس شورای اروپا، از برگزاری یک نشست رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه درباره بلاروس خبر داده است. 

بسیاری از دولت‌های غربی سرکوب معترضان در بلاروس را محکوم کردند، اما لوکاشنکو که از حمایت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه برخوردار است، این کشورها را به «مداخله» در امور داخلی بلاروس متهم کرده است.

یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، پوتین، انتخاب لوکاشنکو را تبریک گفت.

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More