اصابت چند راکت به پایگاه التاجی؛شدت گرفتن حملات به پایگاه‌های محل استقرار نظامیان آمریکایی در عراق | ایران اینترنشنال

اصابت چند راکت به پایگاه التاجی؛شدت گرفتن حملات به پایگاه‌های محل استقرار نظامیان آمریکایی در عراق

پایگاه التاجی در شمال بغداد، محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا،  شامگاه دوشنبه برای چندمین بار مورد حمله راکتی قرار گرفت. به این ترتیب از روز جمعه تاکنون دو پایگاه بسمایه و التاجی محل استقرار نیروهای ائتلاف مورد حمله راکتی قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این  دست‌کم در دو پایگاه نیروهای مسلح عراق شامل الصقر و اسپایکر نیز انفجارهایی رخ داده است که مقام‌های عراقی هر دو را ناشی از بروز حادثه و مخالفان حضور آمریکا در عراق دست‌کم انفجارهای پایگاه الصقر را به حمله پهپادهای آمریکایی و اسرائیلی نسبت داده‌اند.

شبکه تلویزیونی السومریه عراق به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد که  چهار راکت کاتیوشا به پایگاه التاجی اصابت کرد ولی تلفات جانی به نیروهای مستقر در این پایگاه وارد نشد. برخی منابع خبری تعداد راکت‌های اصابت کرده به این پایگاه را سه راکت اعلام کردند.

هلیکوپترهای آمریکایی پس از اصابت چند راکت به این پایگاه به پرواز درآمدند  اما گزارشی درباره شناسایی محل شلیک این راکت‌های به سوی پایگاه التاجی منتشر شد.

به گفته منابع عراقی، در جریان حمله راکتی شامگاه دوشنبه ششم مرداد ماه به پایگاه التاجی، راکت‌های کاتیوشا به محدوده‌ای اصابت کردند که در اختیار ارتش عراق بود و دست‌کم یک هلی‌کوپتر عراقی بر اثر اصابت این راکت‌ها به شدت آسیب دید اما این حمله تلفات جانی نداشت.

پایگاه التاجی در ماه‌های اخیر بارها هدف حملات راکتی قرار گرفته است. شمار حملات به این پایگاه که بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، افزایش یافته است در هفته‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است.

همزمان مرکز اطلاع رسانی ارتش عراق اعلام کرد که در ساعت یازده دوشنبه شب دو انفجار در پایگاه هوایی ماجد التميمی، مشهور به پایگاه اسپایکر، رخ داد که تلفات جانی نداشت.

این اطلاعیه به دلیل وقوع این دو انفجار اشاره نکرد اما تاکید کرد که نیروهای سازمان دفاع مدنی آتش‌سوزی ناشی از انفجار را مهار کرد‌ه‌اند.

پیش از این روز جمعه سوم مرداد ماه نیز اردوگاه نظامی بسمایه در جنوب بغداد هدف حملات راکتی قرار گرفته بود و بنابر اعلام واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق دست‌کم چهار موشک کاتیوشا به این پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از جمله نظامیان اسپانیایی، پرتغالی و آمریکایی اصابت کرد، پایگاهی که در آن نظامیان اسپانیایی و پرتغالی نزدیک به ۵۰ هزار نیروی امنیتی عراقی را برای مبارزه با تروریسم آموزش داده‌اند.

در اطلاعیه واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق عنوان شد که در حمله راکتی روز جمعه به پایگاه بسمایه راکت اول به انبار زرهی، راکت دوم به کاروان خودرویی هنگ حفاظت از اردوگاه اصابت کرد و دو راکت هم به محوطه خاکی پایگاه اصابت کرد و خسارات جانی نداشت. واحد اطلاع رسانی امنیتی منشاء شلیک به پایگاه بسمایه را منطقه الداینیه در استان دیالی عراق عنوان کرد.

 یک روز بعد از این حمله راکتی، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش طی مراسمی رسمی پایگاه نظامی بسمایه در جنوب بغداد را به نیروهای نظامی عراق تحویل داد و اعلام کرد که این اقدام با توجه به موفقیت نیروهای امنیتی عراق در مبارزه با داعش، بنابر توافق این ائتلاف با دولت عراق و براساس برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

جرالد استرتیک‌لند، معاون فرماندهی عملیات مشترک در امور راهبردی، نیز گفت که در راستای همکاری نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش و نیروهای امنیتی عراق، پایگاه بسمایه هفتمین پایگاه تحت اختیار نیروهای ائتلاف است که طی سال‌جاری به نیروهای عراقی تحویل داده شده است.

پس از حملات راکتی به پایگاه بسمایه، روز یک‌شنبه پنجم مرداد نیز منابع امنیتی عراق از وقوع دو انفجار در پایگاه نظامی صقر در منطقه الدوره واقع در جنوب بغداد خبر دادند.

منابع عراقی، وقوع حمله راکتی به این پایگاه را رد کردند و انفجار را ناشی از عدم رعایت استانداردهای ایمنی در انبار مهمات این پایگاه عنوان کردند.

برخی منابع عراقی شمار حملات به پایگاه‌ها محل حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق و همچنین سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد از پاییز گذشته تاکنون را بیش از ۳۰ مورد عنوان کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
حسن محمدی،‌ معاون وزارت آموزش و پرورش ایران، می‌گوید برخی از اعضای این وزارتخانه ابتلای خود به ویروس کرونا را علنی نمی‌کنند. محمدی روز دوشنبه ۳۱...More
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، می‌گوید مسکو برای داد و ستد تسلیحاتی با ایران ترسی از تحریم‌های احتمالی آمریکا ندارد. ریباکوف روز دوشنبه ۳۱...More
معمر اریانی،‌ وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن،‌ جمهوری اسلامی ایران را به «صدور تروریسم و ناامنی» در منطقه متهم کرد و بار دیگر خواستار تشدید تحریم‌های...More
سه نهاد صنعت فیلم در اسرائیل و امارات متحده عربی توافق همکاری در حوزه آموزش، تولید و برگزاری جشنواره فیلم منطقه‌ای امضا کردند. «کمیسیون فیلم ابوظبی...More
احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفت نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد حداقل ۶۰ درصد است. سلطانی در...More