اسرائیل خطاب به اتحادیه اروپا: حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کنید | ایران اینترنشنال

اسرائیل خطاب به اتحادیه اروپا: حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کنید

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از ابراهیم رییسی به دلیل سوابقش در نقض حقوق بشر و عضویت در هیات مرگ اعدام‌های۶۷ به عنوان «قصاب تهران» نام برد و با «شرم‌آور» خواندن تصمیم اتحادیه اروپا برای فرستادن یک نماینده به مراسم تحلیف رییسی، خواستار لغو سریع این سفر شد.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای تصمیم اتحادیه اروپا برای فرستادن یک دیپلمات‌ ارشد خود برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رییسی را«گیج‌کننده» خواند و گفت: «ما قویا به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم که خیلی سریع حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کند.»

این بیانیه افزود: «دست رییس‌جمهوری جدید ایران به خون هزاران شهروند ایرانی آلوده است و حضور اتحادیه اروپا به حملات ایران و سیاست تهاجمی حکومت آیت‌الله‌ها مشروعیت می‌دهد. تملق و کرنش نسبت به رژیم‌های خشن و خودکامه تنها آنها را به خشونت و تهاجم بیشتر ترغیب می‌کند.»

قرار است انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شرکت در مراسم تحلیف رییسی در روز پنج‌شنبه به ایران سفر کند.

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه خود عنوان کرد که تصمیم اروپا برای فرستادن نماینده خود به مراسم تحلیف رییسی تنها چند روز پس از حمله جمهوری اسلامی به کشتی مرسر استریت در دریای عرب و کشته شدن دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی صورت می‌گیرد.

مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز تصمیم معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در مراسم تحلیف ابراهیم رییسی را «شرم‌آور» خواند و گفت: «رییسی یک کشتارگر جمعی و تهدیدی علیه صلح جهانی است. این یک تنزل جدید برای دیوان‌سالارهای سیاست خارجه اتحادیه اروپاست.»

ماه گذشته، جاوید رحمان،‌ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، خواستار تحقیقات مستقل درباره اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ در ایران و نقش ابراهیم رئیسی در این اعدام‌ها شد.

پیشتر اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل، نیز در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال، از شورای حقوق بشر و جامعه بین‌المللی خواسته بود «سازوکار مستقلی» برای «تحقیقات موثر» درباره ابراهیم رئیسی و جنایت‌هایش در نظر بگیرد و در این زمینه اقدام عملی کند.

در جریان اعدام‌ زندانیان عقیدتی‌ـ‌سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به فرمان روح‌الله خمینی و با تصمیم‌ «هیات مرگ»، که رییسی عضو آن بود، چند هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

 

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More