اسرائیل به ایمنی عمومی رسید؛ ماسک اجباری در فضای باز لغو شد | ایران اینترنشنال

اسرائیل به ایمنی عمومی رسید؛ ماسک اجباری در فضای باز لغو شد

 

با پیشروی سریع برنامه سراسری واکسیناسیون عمومی کرونا در اسرائیل، دولت این کشور قانون استفاده از ماسک در فضاهای عمومی باز را از روز یکشنبه لغو کرد.

یولی ادلشتین، وزیر بهداشت اسرائیل، با اشاره به لغو قانون استفاده از ماسک اشاره کرد واکسیناسیون به صورت چشمگیری میزان عوارض کرونا را کاهش داده است. با این حال، استفاده از ماسک در فضاهای عمومی بسته همچنان اعمال می‌شود و از شهروندان خواسته شده ماسک به همراه داشته باشند. 

این مقام دولت در همین زمینه گفت: «به دلیل کارزار موفق واکسیناسیون، میزان ابتلا در اسرائیل بسیار پایین است و بنابراین می‌توان کاهش بیشتر محدودیت‌ها را پیشنهاد داد.»

همزمان مدارس فعالیت آموزشی و کلاس‌های عادی خود را از سر می‌گیرند.

تاکنون بیش از ۸۳ درصد از آن دسته از شهروندان این کشور که مشمول دریافت واکسن هستند، دست‌کم یک دوز از آن را دریافت کرده‌اند. ۷۷ درصد جمعیت مشمول هم هر دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند.

اگر تعداد اسرائیلی‌هایی که قبلا به این ویروس مبتلا شده و بهبود یافته‌اند به این آمار اضافه شود، درصد اسرائیلی‌های بالای ۱۶ سالی را که ازکرونا بهبود یافته‌اند یا حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند به ۹۲ درصد می‌رساند. این عدد در مورد کسانی که هر دو دوز را دریافت کرده‌اند به ۸۷ درصد می‌رسد.

در برخی از مناطق این کشور میزان واکسیناسیون و یا بهبودی از بیماری نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

ایال لشم، مسئول مرکز پزشکی شبا، لغو قانون ماسک را قدمی «منطقی» خوانده و گفت ایمنی گله‌ای تنها توضیح برای این واقعیت است که مبتلایان حتی با برداشته شدن بیشتر محدودیت‌ها همچنان در حال سقوط هستند.

شمار کل مبتلایان در کشور اسرائیل ۸۳۷ هزار نفر و شمار کل مرگ و میر هم بیش از شش هزار و ۳۴۰ نفر اعلام شده است. جمعیت این کشور حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نفر گزارش می‌شود.

اسرائیل کارزار واکسیناسیون عمومی خود را با واکسن آمریکایی فایزر-بیونتک آغاز کرد و پیش برد؛ تاکنون حدود ۵۴ درصد از جمعیت این کشور تزریق کامل واکسن را انجام داده‌اند.

تازه چه خبر؟
دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند. به گزارش اسوشیتدپرس و...More
مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت...More
سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود. بر اساس این گزارش، دادگاه...More
کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده...More