استیضاح رای نیاورد؛ ترامپ از اتهام تحریک به شورش تبرئه شد | ایران اینترنشنال

استیضاح رای نیاورد؛ ترامپ از اتهام تحریک به شورش تبرئه شد

استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا رای نیاورد و  رییس جمهور پیشین آمریکا از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره» تبرئه شد.

دونالد ترامپ در نخستین واکنش  پس از تبرئه در استیضاح، گفت که «مشتاقانه منتظر ماه‌های آینده برای ادامه دادن مسیر در رسیدن به عظمت آمریکایی هستم».

دموکرات‌ها برای محکوم کردن ترامپ در جلسه استیضاح به رای حداقل ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند، در جریان رای‌‌گیری فقط هفت سناتور جمهوری‌خواه به استیضاح رای مثبت دادند و ۴۳ سناتور جمهوری‌خواه رای منفی دادند. به این ترتیب ترامپ از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره» تبرئه شد.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، پس از حوادث چهارشنبه ۱۷ دی، ششم ژانویه، و حمله گروهی از هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، او را به تحریک تظاهرکنندگان به حمله به ساختمان کنگره این کشور متهم و دومین استیضاح او را ارائه کردند.

مجلس نمایندگان یک هفته بعد در روز پنج‌شنبه بیست و پنجم دی ماه آمریکا  با ۲۳۲ رای موافق و ۱۹۷ رای مخالف، طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب و پس از آن به مجلس سنا ارائه کرد.

با وجود آنکه طرح استیضاح پس از حوادث چهارشنبه هفدهم دی ماه اولین استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا بود تا این حد از طرف دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات حمایت شد اما محکوم کردن رییس جمهور به آرای دو سوم کل اعضای مجلس سنا یعنی دست‌کم  رای ۶۷ سناتور نیاز دارد.

با وجود ۵۰ عضو دموکرات مجلس سنا، آنها برای محکوم کردن ترامپ به آرای ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند که تنها حمایت ۷ سناتور جمهوری‌خواه را کسب کردند و به این ترتیب دومین استیضاح ترامپ نیز رای نیاورد.

دموکرات‌ها سال گذشته نیز استیضاح ترامپ را با دو محور «سواستفاده از قدرت» و «کارشکنی در فعالیت‌های کنگره» در مجلس نمایندگان تصویب کردند اما مجلس سنا در هفدهم بهمن ماه سال گذشته رییس جمهور وقت ایالات متحده را از هر دو اتهام تبرئه کرد.

در جریان رای‌گیری اولین استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا، میت رامنی تنها سناتور جمهوری‌خواه بود که رای به «گناهکاری» ترامپ در اتهام اول، سوء استفاده از قدرت، داده بود.

به این ترتیب ترامپ اکنون تنها رییس جمهوری آمریکاست که دوبار استیضاح شده و هر دو بار مجلس سنا او را از اتهامات وارده  تبرئه کرده است.

با رای مجلس سنای آمریکا به تبرئه ترامپ از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره»، مسیر دموکرات‌های برای طرح محرومیت ترامپ از نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری نیز مسدود شده است.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More