استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تایید شد | ایران اینترنشنال

استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تایید شد

 

مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه چهارشنبه، به وقت محلی، پس از جلسه‌ای چندین ساعته، طرح استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، را تایید کرد. مجلس نمایندگان با ۲۳۰ رای موافق، در برابر ۱۹۷ رای مخالف، ترامپ را به سواستفاده از قدرت متهم کرد.

برای برکناری رییس جمهوری آمریکا به رای مثبت دو-سوم مجلس سنا نیاز است که با وجود اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا احتمال آن کم است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ را به «سواستفاده از قدرت» و  «کارشکنی در فعالیت کنگره» متهم کرد. مجلس نمایندگان با اکثریت آرا به هر دو این مواد رای مثبت داد.

ترامپ شامگاه سه‌شنبه، در آستانه رای‌گیری به طرح استیضاح خود در نامه‌ای سرگشاده خطاب به نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، استیضاح خود را حرکتی زشت و اعلان جنگ علیه دموکراسی توصیف کرده بود. او در نامه خود نمایندگان حزب دموکرات را به نقض سوگند نمایندگی، سوءاستفاده از اختیارات و پیگیری اهداف حزبی متهم کرد.

برابر قانون اساسی ایالات متحده، مجلس سنا موظف به رسیدگی به استیضاح رییس جمهوری آمریکا است. این استیضاح شبیه یک دادگاه است و در نهایت نمایندگان مجلس به تبرئه یا برکناری رییس جمهور رای می‌دهند.

بر پایه نتایج یک نظرسنجی که به‌تازگی از سوی شبکه خبر فاکس‌نیوز انجام شده است ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند با استیضاح و برکناری ترامپ موافق هستند. با رای مثبت شامگاه چهارشنبه مجلس نمایندگان، ترامپ چهارمین رییس جمهور آمریکا است که استیضاح می‌شود.

 ماجرای اوکراین و سیاست‌های رییس جمهوری آمریکا در قبال این کشور، از موضوع‌های اصلی بود که در نهایت به ارائه و تصویب طرح استیضاح رییس جمهوری آمریکا منتهی شد.

در گفت‌وگوی تلفنی، بیست و پنجم ژوئيه ترامپ با ولادیمیر زلنسکی، ریيس جمهوری آمریکا از همتای اوکراینی خود خواسته بود تا احتمال فساد مالی هانتر بایدن را در اوکراین بررسی کند. هانتر بایدن، مدیر و عضو هیات مدیره یک شرکت نفت و گاز در اوکراین است. ترامپ متهم شده است که قصد داشته با اعمال فشار بر رییس جمهوری اوکراین اطلاعاتی از فعالیت‌های اقتصادی هانتر بایدن به‌دست بیاورد تا در کارزار انتخاباتی سال آینده ریاست جمهوری آمریکا علیه جو بایدن، نامزد اصلی دموکرات‌ها، به‌کار بندد. 

ترامپ سومین رییس جمهوری در تاریخ ایالات متحده است که در مجلس سنا استیضاح می‌شود. بیل کلینتون، رییس جمهوری دموکرات آمریکا در فوریه سال ۱۹۹۹ از سوی نمایندگان مجلس سنا با اختلاف اندکی تبرئه شد.

میچ مکانل، رهبر اکثریت سنا، گفته است که سنا جلسه «محاکمه» را در ماه ژانویه برگزار خواهد کرد.کاخ سفید در نخستین واکنش اعلام کرد  مطمئن است که  مجلس سنا رییس‌جمهوری را از «محاکمه» تبرئه خواهد کرد.
 
جو بایدن، رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، پس از تایید استیضاح او در مجلس نمایندگان با بیان این‌که هیچ‌کس فرای قانون نیست، گفت: «رییس‌جمهوری از قدرت خود سو‌ءاستفاده و به کشورمان خیانت کرد.»
 
تازه چه خبر؟
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More