استقبال واشنگتن از نقش ژاپن؛ توافق جدید می‌خواهیم | ایران اینترنشنال

استقبال واشنگتن از نقش ژاپن؛ توافق جدید می‌خواهیم

در آستانه سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، مارک دوبوویتز،‌ مدیرعامل اجرایی «اندیشکده دفاع از دموکراسی» و از حامیان تحریم علیه ایران، با تایید میانجی‌گری ژاپن، از نقش این کشور استقبال کرده است. همزمان جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز از «توافق جدید» سخن گفته است.

دوبوویتز در توییتی که روز پنجشنبه، ۱۶ خرداد منتشر کرده، با اشاره به اخبار رسمی سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، نوشته که «واشنگتن از نقش ژاپن در مشاجره ایران و آمریکا با سفر آبه به تهران استقبال می‌کند.»

دوبوویتز از حامیان تشدید تحریم‌ها علیه ایران و منتقدین برجام در دولت باراک اوباما بوده است. او پیشتر برجام را از آن جهت که برنامه‌های موشکی و فساد اقتصادی حکومت در ایران را در بر نمی‌گرفت نقد کرده بود.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها یک اندیشکده نومحافظه‌کار است که در واشنگتن قرار دارد و در حوزه‌های امنیت ملی و سیاست خارجی فعالیت می‌کند.

 

استقبال ایران و آمریکا از سفر آبه به تهران

امروز سخنگوی دولت ژاپن خبر سفر آبه شینزو به تهران در ماه جاری میلادی را تایید کرد. او گفت که آقای آبه بین روز‌های ۲۲ تا ۲۴ خرداد به تهران سفر خواهد کرد.

قرار است در این سفر او با علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری ایران، دیدار و رایزنی کند. رسانه‌ها از میانجی‌گری آبه بین تهران و واشنگتن خبر داده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیش از این در سفر خود به ژاپن تایید کرده بود که از سفر آبه برای میانجی‌گری به تهران استقبال می‌کند.

عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه روز گذشته اعلام کرد که امیدوار است با سفر آبه به تهران «تنش‌ها در منطقه کاهش یابد.» پیشتر آقای آبه از علاقه به ایفای نقش برای کاهش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن سخن گفته بود.

با این حال،‌ علی خامنه‌ای، روز سه‌شنبه، ۱۴ خرداد، درباره مذاکره با آمریکا گفت: «زرنگ‌بازی سیاسی ترامپ مسئولان جمهوری اسلامی را فریب نمی‌دهد.»

 

بولتون: توافق جدید می‌خواهیم

همزمان با انتشار رسمی خبر این سفر،‌ جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی ترامپ نیز که در لندن به سر می‌برد، اعلام کرد که «تغییر رژیم سیاست رییس‌جمهوری نیست. ما یک توافق جدید می‌خواهیم.»

او با اشاره به تاکید رییس‌جمهوری آمریکا بر مذاکره با ایران اضافه کرد «اما آن‌ها (ایران) باید بدانند که قرار نیست ما تهدیدهای آن‌ها درباره بستن تنگه هرمز را بپذیریم.»

او همچنین با اشاره به شکل‌گیری برجام گفت: «در زمان دولت باراک اوباما ایرانی‌ها فکر کردند ما را در جیب خودشان دارند،‌ پس دیگر از ما نترسیدند.» بولتون هشدار داد که ایرانی‌ها حالا «باید نگران باشند که اگر کاری کنند، باید هزینه آن را بپردازند.»

او همچنین اظهار کرد که «همه می‌گفتند تحریم اثر نخواهد کرد، اما ما نشان داده‌ایم که می‌توانیم این را به روش خودمان انجام دهیم.»

از سوی دیگر،‌ برنی سندرز،‌ سناتور سوسیال دموکرات در آمریکا،‌ امروز با انتقاد به افزایش تنش دولت ترامپ با تهران در توییتی نوشت: «رییس‌جمهوری می‌تواند با پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای که سال گذشته از آن خارج شد، نشان دهد که در دیپلماسی جدی است.»

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More