استقبال اروپا از آغاز دولت بایدن؛ تاکید اسرائیل بر ادامه همکاری علیه ایران | ایران اینترنشنال

استقبال اروپا از آغاز دولت بایدن؛ تاکید اسرائیل بر ادامه همکاری علیه ایران

رهبران کشورهای اروپایی، بریتانیا و کانادا و اسرائیل با تبریک به جو بایدن از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا استقبال کردند و خواهان تقویت همکاری‌ها برای مقابله با بحران‌های جهانی مانند کرونا و تغییرات اقلیمی شدند.

بوریس جانسون،‌ نخست‌وزیر بریتانیا،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در پارلمان این کشور بر «همکاری با بایدن و دولتش در زمینه اولویت‌های مشترک» به خصوص در حوزه اقلیمی،‌ فراآتلانتیکی و مقابله با کرونا تاکید کرد.

اورزولا فن‌درلاین،‌ رییس کمیسیون اروپا، هم در توییترش نوشت: «آمریکا باز گشته و اروپا آماده ایستاده است تا دوباره با یک متحد قدیمی و مورد اعتماد متصل شود.»

فرانک-والتر اشتاین‌مایر، رییس‌جمهور آلمان، در یک پیام ویدیویی روز آغاز به کار بایدن را «روز خوب برای دموکراسی» عنوان و به نقش قوی کنگره و دستگاه قضایی این کشور در برابر چالش‌های ماه‌های اخیر ایالات متحده اشاره کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا هم در موضع‌گیری مشابهی پیروزی بایدن را پیروزی دموکراسی بر جریانات «راست افراطی» خواند.

در ایتالیا، جوزپ کونته،‌ نخست‌وزیر،‌ بر اشتراکات دو کشور در مسائل جهانی از جمله «چندجانبه‌گرایی» و «تغییرات اقلیمی» تاکید کرد.

جو بایدن و کاملا هریس،‌ روز چهارشنبه ظهر به وقت محلی آمریکا،‌ در ساختمان کنگره و در میان ملاحظات شدید امنیتی به عنوان رییس‌جمهور و معاون اول سوگند یاد کردند.

بایدن در سخنرانی‌اش بر احیای تعامل با جهان و مقابله با افراطی‌گری تاکید کرد.

روسیه: حامی حفظ پیمان کنترل تسلیحاتی هستیم

مسکو در واکنش به آغاز دوره ریاست‌جمهوری بایدن بر حفظ پیمان کنترل تسلیحاتی تاکید کرد.

دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «روسیه و رییس‌جمهور آن طرفدار حفظ این توافق‌نامه هستند ... اگر همکاران آمریکایی ما در واقع اراده سیاسی برای حفظ این پیمان را با تمدید آن نشان دهند، با استقبال روبه‌رو می‌شوند.»

تاکید اسرائیل بر همکاری علیه ایران

نخست‌وزیر اسرائیل نیز با استقبال از آغاز کار دولت جو بایدن، به سابقه «دوستی گرم شخصی» خود با او طی چند دهه گذشته اشاره کرد.

بنیامین نتانیاهو طی بیانیه‌ای در این زمینه گفت: «من مشتاقانه منتظر همکاری با شما برای تقویت بیشتر اتحاد ایالات متحده و اسرائیل، ادامه گسترش صلح بین اسرائیل و جهان عرب و مقابله با چالش‌های مشترک، و بالاتر از همه تهدیدات ناشی از ایران، هستم.»

حماس: ترامپ بزرگترین حامی خشونت بود

گروه اسلام‌گرای حماس در فلسطین نیز در واکنش به آغاز دولت بایدن به انتقاد از عملکرد دولت دونالد ترامپ پرداخت.

فوزی برهوم،‌ سخنگوی این گروه،‌ گفت: «در رفتن ترامپ هیچ ناراحتی وجود ندارد، زیرا او بزرگترین منبع و حامی بی‌عدالتی، خشونت و افراط‌گرایی در جهان و شریک مستقیم اشغال اسرائیل در تجاوز به مردم ما بوده است.»

تازه چه خبر؟
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More
تیم فوتبال پرسپولیس با پیروزی ۲-۰ مقابل پیکان برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. مهدی ترابی (۹) و احمد نورالهی در دقیقه ۲۲ گل‌...More