استقبال آمریکا از توقیف نفتکش ایران در اندونزی؛ چین خواستار توضیح شد | ایران اینترنشنال

استقبال آمریکا از توقیف نفتکش ایران در اندونزی؛ چین خواستار توضیح شد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات آمریکا در جاکارتا از استقبال واشینگتن از توقیف نفتکش ایران در آب‌های اندونزی خبر داد.

یک سخنگوی سفارت ایالات متحده در اندونزی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه به رویترز گفت: «ما از تلاش گارد ساحلی اندونزی برای مقابله با فعالیت قاچاق دریایی استقبال می‌کنیم.»

او افزود واشینگتن همچنین از اقدام برای تضمین استانداردهای سازمان بین‌المللی دریایی در جهت حفظ امنیت و تعهد زیست محیطی حمایت می‌کند.

صفحه رسمی توییتر آژانس امنیت دریایی اندونزی روز یکشنبه خبر داد دو تانکر با نام‌های «ام‌تی هورس» با پرچم ایران و «ام‌تی فری» با پرچم پاناما را در آب‌های پونتایاناک،‌ واقع در استان کالیمانتان غربی این کشور، توقیف کرده است.

سخنگوی این آژانس سپس اعلام کرد نفتکش ایران در حال انتقال «پنهانی و غیرقانونی» نفت با ۳۶ خدمه ایرانی آن توقیف شده است. نفتکش پانامایی نیز ۲۵ خدمه چینی داشته است.

تخلفات این نفتکش‌ها «نقض حق تردد» در زمینه انتقال سوخت کشتی به کشتی، خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شد.

رویترز اشاره کرده که ایران متهم شده با از کار انداختن سیستم‌های ردیابی در نفتکش‌ها، به دنبال پنهان کردن مقصد فروش نفت خود است. برخی گزارش‌ها از حمل دو میلیون بشکه نفت خام در این نفتکش ایرانی حکایت دارد.

به گفته آژانس امنیت دریایی اندونزی پس از انتقال نفتکش‌های توقیف‌شده به پایگاه این نهاد در استان ریائو،‌ تحقیقات در مورد آن‌ها آغاز شده است. 

این اقدام اندونزی درست زمانی صورت می‌گیرد که مقام‌های تهران بر سر مساله‌ای مشابه،‌ توقیف نفتکش کره جنوبی از سوی سپاه پاسداران، با سئول در مناقشه به سر می‌برند. 

از میان خدمه نفتکش توقیف‌شده کره‌ای،‌ دو نفر از آن‌ها تبعه اندونزی بوده‌اند که جاکارتا در ارتباط با بازداشت آن‌ها یادداشتی اعتراضی به وزارت امور خارجه ایران داده بود.

 

چین: منصفانه تحقیق کنید

رویترز نوشته اکنون وزارت خارجه چین خواستار دریافت جزییاتی درباره وضعیت ۲۵ ملوان و خدمه تبعه کشورش شده که در بازداشت اندونزی به سر می‌برند.

ژائو لیجیان،‌ سخنگوی وزارت خارجه چین، در این زمینه گفت: «سفارت ما نگرانی‌مان را به اندونزی منتقل کرده است. ما از آن‌ها خواستیم تا شرایط در زمینه ملوانان چینی را در اسرع وقت تایید کنند و به صورت رسمی به ما اطلاع دهند.»

پکن همچنین خواستار «منصفانه و مطابق قانون» بودن تحقیقات اندونزی در این زمینه شده است.

در مقابل سخنگوی وزارت خارجه اندونزی به رویترز اعلام کرده «تماس‌های ابتدایی» با چین و ایران صورت گرفته و بحث‌های بیشتر بستگی به نتایج تحقیقات خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد در زمینه توقیف این نفتکش از اندونزی توضیح خواسته است.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More