ازدحام مرگبار در اسرائیل؛ نتانیاهو روز یکشنبه را عزای عمومی اعلام کرد  | ایران اینترنشنال

ازدحام مرگبار در اسرائیل؛ نتانیاهو روز یکشنبه را عزای عمومی اعلام کرد 

 

در پی کشته شدن دست‌کم ۴۵ نفر در ازدحام یک مراسم مذهبی در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور روز یکشنبه را عزای عمومی اعلام کرد و این حادثه را «یکی از بزرگ‌ترین فجایع» تاریخ اسرائیل خواند.

نخست وزیر اسرائیل روز جمعه با حضور در محل وقوع حادثه، آنچه را در آن مکان روی داد «دلخراش» توصیف کرد.

او گفت در میان کشته‌شدگان، کودکان نیز بودند و هویت بخش زیادی از کسانی که قربانی این حادثه شدند، هنوز شناسایی نشده است. 

نتانیاهو با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و قول داد که «تحقیقی دقیق» در این باره انجام شود.

شامگاه پنج‌شنبه بزرگترین گردهمایی عمومی پس از پایان همه‌گیری کرونا، با حضور جمع کثیری در کوه مرون در شمال اسرائیل برگزار شد که ازدحام در این مراسم، علاوه بر دست‌کم ۴۵ کشته، منجر به زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد.

در پی وقوع این حادثه، بالگردها و نیروهای ارتش اسرائیل برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان در محل حاضر شدند. طبق گزارش‌ها، بیش از ۴۰ نفر از مجروحان در وضعیت بحرانی قرار دارند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه گزارش داد که مراسم خاکسپاری قربانیان این حادثه آغاز شده است. همچنین برخی از رهبران جهان این حادثه را به رهبران اسرائیل تسلیت گفته‌اند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در تماسی تلفنی با نتانیاهو کشته شدن تعدادی از شهروندان این کشور در ازدحام کوه مرون را تسلیت گفت.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، با ارسال نامه‌ای به رییس ‌جمهوری اسرائیل، کشته شدن ده‌ها نفر در این حادثه را تسلیت گفت و برای قربانیان دعا و برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در توییتی صحنه‌های این حادثه را ویرانگر توصیف کرد و با مردم اسرائیل و خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد.

برگزاری مراسم مذهبی در کوه مرون در سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا ممنوع شده بود، اما اکنون که اسرائیل بیش از نیمی از جمعیت خود را در برابر کرونا واکسینه کرده، محدودیت‌های مرتبط با شیوع کرونا را به مقدار زیادی کاهش داده است.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More