اروپا در تلاش برای حفظ کانال‌های مالی با ایران | ایران اینترنشنال

اروپا در تلاش برای حفظ کانال‌های مالی با ایران

 

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که دولت‌های فرانسه، بریتانیا و آلمان در سایه بازگشت تحریم‌های آمریکا به ایران، در تلاش هستند تا توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را حفظ کنند.

این روزنامه چاپ امریکا نوشت که این دولت‌ها این گزینه را بررسی می‌کنند تا حساب بانک مرکزی ایران در بانک‌های مرکزی کشورهای‌شان فعال بشود و همچنین از ارزهایی همانند یورو و پوند انگلستان به جای دلار استفاده کنند.

بدین شکل آن‌ها می‌خواهند تا کانال‌های مالی با ایران را زنده نگه دارند.

پیشنهادی که به گفته این روزنامه، با نظر مساعد وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف روبه‌رو شده است.

پیش‌تر، کشورهای اروپایی گفته بودند گام‌هایی برای حفظ برجام برخواهند داشت و این اولین نشانه از تلاش جدی این دولت‌ها برای برقرار ماندن برجام است.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که دولت دونالد ترامپ، با خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های آمریکا بر ایران از ماه نوامبر (آبان ماه)، خواستار این است تا دولت ایران از لحاظ اقتصادی، به کل منزوی شود.

 

 

تلاش برای بازگشایی یا حفظ حساب‌های بانک مرکزی ایران

وال استریت ژورنال از قول دیپلمات‌های اروپایی می‌گوید که این کشورها به ایران پیشنهاد داده‌اند تا حساب‌های بانک مرکزی ایران را در بانک‌های مرکزی‌شان فعال کنند یا اینکه حساب‌های پیشین این بانک را مجدد فعال کنند.

این روزنامه همچنین می‌گوید که برخی دیگر از دولت‌های اروپایی، از جمله اتریش و سوئد، بدنبال اجرای همین گزینه هستند.

این یکی از چندین پیشنهادی است که دولت‌های اروپایی در اختیار ایران گذاشته‌اند و امکان اجرایی شدن آن‌ها را بررسی می کنند.

البته این پیشنهاد هنوز با عملی شدن فاصله دارد، همان‌طور که منابع روزنامه وال استریت ژورنال گفته‌اند با نزدیک شدن تحریم‌های آمریکا، بانک‌های اروپایی اکراه دارند تا کانال‌های مالی با ایران داشته باشند.

آن هم با توجه به اینکه آمریکا رییس بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است و نگرانی بانک‌های اروپایی بر این است که تحریم‌های مشابه بر این بانک‌ها یا مدیریت آن‌ها وضع شود.

در کنار ان، ایران بایستی نظر نهایی خودش را نسبت به ملحق شدن به استانداردهای بین‌المللی پول‌شویی یا اف‌‌ای‌تی‌اف مشخص کند.

اتحادیه اروپا هم‌اکنون بدنبال معافیت شرکت‌های حاضر در این کشورها از تحریم‌های آمریکا است.

هرچند آمریکا چندین مرتبه اعلام کرده است از ماه نوامبر (آبان ماه) که تحریم‌های ایران بازخواهند گشت، افراد و شرکت‌های اروپایی همکار با ایران را هم تنبیه و یا جریمه خواهد کرد.

ایران پیش‌تر خواستار این شده بود تا سودمندی‌های اقتصادی قید شده در برجام حفظ شوند.

سه سال پیش، ایران در مقابل رفع تحریم‌ها به ازای محدودیت‌های موقت بر فعالیت‌های هسته‌ای خود، برجام را پذیرفت.

گفت‌وگویی با سعید باقری، پژوهشگر حقوق بین‌الملل
بررسی تبادلات بانکی بین ایران و اروپا در گفت‌وگو با فریدون خاوند کارشناس مسائل اقتصادی واستاد دانشگاه از پاریس
چگونگی تبادلات بانکی بین ایران و اروپا با محسن صالحی خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More