ارسال دو نامه محرمانه حریری به عبادی و سیستانی درباره حشدشعبی | ایران اینترنشنال

ارسال دو نامه محرمانه حریری به عبادی و سیستانی درباره حشدشعبی

 

یک منبع عراقی در پارلمان عراق، به روزنامه الوطن سعودی، فاش کرده که سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان، در دو نامه محرمانه به حیدر العبادی نخست وزیر عراق و آیت‌الله علی سیستانی بارزترین مرجع شیعیان این کشور، نگرانی کشورش نسبت به انتقال حشدشعبی به لبنان را ابراز کرده است.

بر اساس این گزارش، سعد الحریری در این دو نامه، از عبادی و سیستانی خواسته است که از سفر رهبران حشد شعبی به لبنان، جلوگیری کنند.  

پیشتر «قیس الخزعلی» دبیرکل «جنبش عصائب اهل الحق» و «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش «النجباء» که از گروه‌های حشد شعبی نزدیک به ایران، شمرده می‌شوند، به لبنان سفر کرده‌اند. پس از پخش تصاویر این دو، نگرانی درباره احتمال برنامه‌ریزی برای انتقال شبه‌نظامیان حشد‌شعبی به لبنان، افزایش یافت.

در پی انتشار ویدیویی از قیس الخزعلی، در کنار مقامات حزب‌الله لبنان، سعد الحریری نخست‌وزیر این کشور، طی بیانیه‌ای ضمن «غیرقانونی» بودن سفر خزعلی به لبنان، از نیروهای امنیتی خواست که در این باره تحقیق کنند.

حریری در نامه خود به العبادی اعلام کرده است:« از آنجایی که طبق مصوبه پارلمان، حشد‌شعبی زیر مجموعه نیروهای مسلح عراق تحت رهبری شماست، انتظار می رود که مانع از سفر فرماندهان این گروه به لبنان شوید».

پیشتر خزعلی دبیرکل «عصائب اهل الحق»، هشتم دسامبر ، در ویدیویی از بیروت، تأکید کرد که نیروهایش «برای دفاع از لبنان و فلسطین در برابر اسرئيل» آماده‌اند.

اما روزنامه الوطن به نقل از یکی از رهبران جریان صدر، گفته که انتقال احتمالی جنگجویان حشد‌شعبی به لبنان، هیچ ربطی به مساله دفاع از این کشور در برابر اسرائيل ندارد، بلکه به تحلیل ایران از استراتژی جدید آمریکا علیه حزب‌الله و تهران، در منطقه بستگی دارد.

او گفت که در میان حشدشعبی و سیاستمداران شیعی عراق این تحلیل رواج دارد که انتقال احتمالی حشد شعبی به لبنان دو هدف را دنبال می‌کند:« نخست، تأمین امنیت مرزهای زمینی میان لبنان و سوریه و دوم، حمایت از حزب‌الله در صورت بروز درگیری احتمالی میان ارتش لبنان و جنگجویان این حزب».

این منبع عراقی  افزوده که ایران از «تلاش واشنگتن  برای تقویت ارتش لبنان در برابر حزب‌الله نگران است».   

 

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More