سرخط خبرها

 • رحمانی فضلی، وزیر کشور: برای مقابله با تحریم‌های نفتی باید از ظرفیت‌کشورهای همسایه استفاده شود
 • نتایج مقدماتی انتخابات پارلمان اروپا حاکی از افزایش آراء احزاب راست‌گرا و سبزها است
 • پناهجوی ۲۷ ساله افغان در استراسبورگ فرانسه خودکشی کرد و جان سپرد
 • عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم
 • جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل: اگر جنگی رخ دهد شبکه‌های اجتماعی بسته خواهند شد
 • رئیس پلیس آگاهی اسلام‌آباد غرب در درگیری با افراد مسلح ناشناس کشته شد
 • نماینده فومن در مجلس: پسماندهای پتروشیمی های جنوب کشور در استان گیلان دفع می شود
 • پادشاه عربستان سعودی از امیر قطر برای شرکت در دو نشست بین‌المللی در شهر مکه دعوت کرد
 • سازمان ملل نسبت به بدرفتاری طالبان افغانستان با زندانیان ابراز نگرانی کرد
 • عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه عمان در مسقط دیدار کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
 رجب طیب اردوغان

اردوغان: در عفرین هم نبرد می‌کنیم و هم گفت‌وگو

 

رئیس جمهوری ترکیه از «مذاکره و جنگ همزمان» با گروههای مسلح کُرد در ادامه عملیات عفرین در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش روزنامه ینی شفق ترکیه، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود روز یکشنبه ۲۹ بهمن، در کنگره حزب عدالت و توسعه در آنکارا گفت: «گفتگو و مذاکره البته با ارزش است ولی ما در نهایت به نتیجه می نگریم. به عمل نگاه می‌کنیم و اینکه در میدان چه اتفاقی می افتد. هم مذاکره می کنیم و هم عملیات [شاخه زیتون] را به پیش می بریم. آن کسی که باید عقلب‌نشینی کند طرف مقابل ماست. ممکن است در این روند به صورت متقابل انعطاف‌هایی به خرج دهیم ولی از اصل هدفمان اصلاً دور نخواهیم شد».

اردوغان با تاکید بر اینکه در زمان ریاست‌جمهوری اوباما مدام ما را فریفتند تا در نهایت گفتیم «باید ناف خودمان را خودمان ببریم» و محتاج آمریکا یا قدرت بزرگ دیگری نمانیم، ادامه داد: «اگر تروریست‌های بی‌آبرویی از آنجا [شمال سوریه] به خاک ما راکت‌پرانی کنند و موجب شهید‌شدن سربازان ما شوند نمی‌توانیم ساکت بمانیم. نزدیک به ۱۰۰ شهید داریم. کارد به استخوان رسید. وعده‌هایی که داده شد برآورده نشد. پشت سر ما پروژه‌هایی به پیش بردند. [آمریکایی‌ها] اول اشتباهاتشان را درست کنند تا بعد از ما مطالباتی داشته باشند.»

اردوغان با گفتن اینکه وقتی از طرف غربی‌ها بی‌وفایی دیدیم «یک شبه عملیات عفرین را رقم زدیم» ادامه داد: « در عملیات سپر فرات، ۲ هزار کیلومتر مربع را در کنترل گرفتیم و امروز آنجا صاحبان واقعی در آن زمینها ساکن‌اند. ما آنجا را اشغال نکردیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با گفتن اینکه امروز حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، داعش و (پ ی د) در حال «دفن شدن» هستند گفت: «این گروه‌ها یا اینجا را ول می کنند و فرار می کنند و یا سلاح‌هایشان را رها می کنند و رویش را با بتون پر می‌کنند.»  

اردوغان دوباره از آمریکا خواست از حمایت خود از «گروه‌های ترور» دست بردارند و افزود: «ما به آمریکا گفتیم که بیایید با هم وارد رقه شویم. با داعش باهم نبرد کنیم. همکاری با یک گروه تروریستی (پ ی د و ی پ گ) برای از میان برداشتن گروه تروریستی دیگر (داعش) ناممکن است. به آنها گفتیم تاریخ این درس را به شما خواهد داد.» او ضمن متهم کردن آمریکا به دادن انبوه سلاح و آموزش نظامی به گروه‌های مسلح کُرد ادامه داد: «ما این قدرت را داریم که با هرنوع گروه تروریستی مقابله کنیم فقط کافی است که در کنار آن گروه تروریستی هیچ کارمند و سربازی از متفقان ما نباشد...کسانی که از ما می خواهند تروریست‌ها را به آنها تحویل بدهیم چرا خودشان تروریست‌ها را از اروپا و آمریکا تحویل نمی دهند؟»

دیگر سخنران این مراسم بن‌علی یلدیریم نخست‌وزیر ترکیه بود که در سخنانش با اشاره به عملیات شاخه زیتون گفت در اروپا از من پرسیده‌اند که «سیلی عثمانی» که اخیرا اردوغان در سخنانش به کار برد یعنی چه؟، و من پاسخ دادم «بروید عفرین ببینید سیلی عثمانی را چگونه می زنند».

اردوغان چند روز قبل در سخنانی گفته بود کسانی که ما را در مورد عملیات عفرین تهدید به مقابله سخت و متقابل می کنند «معلوم است هرگز طعم سیلی عثمانی را نچشیده‌اند.»  

ارتش ترکیه همچنین اعلام کرده است که عملیات «شاخه زیتون» مطابق با قطع‌نامه‌های ۱۶۲۴ (مصوبه‌ی سال ۲۰۰۵)، ۲۱۷۰ (۲۰۱۴)، و ۲۱۷۸ (۲۰۱۴) شورای امنیت سازمان ملل متحد و در راستای حق دفاع مشروع ترکیه و حراست از تمامیت ارضی سوریه انجام می‌شود.

مطابق اعلام مقامات رسمی ترکیه از آغاز عملیات عفرین تاکنون نزدیک ۱۰۰۰ نفر از اعضای گروههای مسلح کردی کشته شده‌اند. تلفات ترکیه بسیار کمتر گزارش شده است.

 

تازه چه خبر؟
۵۹ دقیقه ۴ ثانیه پیش
معاون شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران با بیان اینکه «علی رغم تحریم‌ها هیچیک از نمایشگاه‌های بین المللی لغو نشد»، از حذف «درج مُهر ورود به ایران در...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۳۲ دقیقه پیش
محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد که شهریه‌های این دانشگاه ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد. به گزارش فارس ، طهرانچی درباره...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۵۷ دقیقه پیش
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب خبر داد که «کورش حاجی مرادی، رئیس پلیس آگاهی» این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس کشته شده است. به گزارش...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۱۱ دقیقه پیش
افزایش ناگهانی اجاره بهای واحدهای مسکونی در پلدختر پس از سیل فروردین ۱۳۹۸ سبب ورود دستگاه‌های قضائیی و دولتی به بازار مسکن این شهر سیل زده استان...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۴۵ دقیقه پیش
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه «سگ گردانی سوغات تفکر غربی است»، گفت : این عمل بنا بر نص صریح قانون در مواد ۴۴ و ۴۵ قانون...بیشتر بخوانید