ارتش عربستان از میان زنان نیرو می‌گیرد | ایران اینترنشنال

ارتش عربستان از میان زنان نیرو می‌گیرد

 

وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد ارتش این کشور برای نخستین‌بار از میان زنان نیرو می‌گیرد. این تصمیم در راستای اجرای سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی اجرا می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط، روز پنج‌شنبه یازدهم مهرماه به نقل از حسن الشهری، مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی، نوشت که زنان این کشور می‌توانند در تمامی بخش‌های ارتش عربستان از جمله نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیز خدمات پزشکی و درمانی مشغول به‌کار شوند. او این تصمیم را «گامی در مسیر درست» توصیف کرد.

به گفته مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی «چشم‌اندازهای گسترده‌ای در این وزارتخانه وجود دارد که می‌تواند هزاران زن را جذب کند. این زنان می‌‌توانند عامل تغییر در جایگاه شغلی خود شوند.»

سال گذشته به زنان عربستان سعودی اجازه داده شد تا در بخش‌ها یا مراکزی نظیر «مبارزه با مواد مخدر»، «گمرک»،«تحقیقات جنایی» یا در زندان‌ها استخدام شوند. 

همچنین در حال حاضر امکان فعالیت زنان در پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز برخی از ماموریت‌های امنیتی فراهم است. اما این برای نخسیتن‌بار است که زنان سعودی می‌توانند با درجه نظامی به عضویت ارتش در بیایند.

همچنین سال پیش به زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی داده شد و به این ترتیب یک ممنوعیت مهم و دیرپا در جامعه سنتی عربستان برداشته شد.

در ماه اوت ۲۰۱۹ دولت عربستان سعودی اعلام کرد که زنان می‌توانند بدون همراهی یا اجازه قیم خود درخواست گذرنامه بدهند و از کشور خارج شوند. 

  عربستان سعودی بنا دارد تا سال ۲۰۳۰ تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای را به اجرا بگذارد که امکان فعالیت بیشتر زنان در جامعه و ساختار دولت بخشی از اهداف آن تعیین شده است.

 

تازه چه خبر؟
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More
همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «...More