ارتش عربستان از میان زنان نیرو می‌گیرد | ایران اینترنشنال

ارتش عربستان از میان زنان نیرو می‌گیرد

 

وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد ارتش این کشور برای نخستین‌بار از میان زنان نیرو می‌گیرد. این تصمیم در راستای اجرای سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی اجرا می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط، روز پنج‌شنبه یازدهم مهرماه به نقل از حسن الشهری، مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی، نوشت که زنان این کشور می‌توانند در تمامی بخش‌های ارتش عربستان از جمله نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیز خدمات پزشکی و درمانی مشغول به‌کار شوند. او این تصمیم را «گامی در مسیر درست» توصیف کرد.

به گفته مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی «چشم‌اندازهای گسترده‌ای در این وزارتخانه وجود دارد که می‌تواند هزاران زن را جذب کند. این زنان می‌‌توانند عامل تغییر در جایگاه شغلی خود شوند.»

سال گذشته به زنان عربستان سعودی اجازه داده شد تا در بخش‌ها یا مراکزی نظیر «مبارزه با مواد مخدر»، «گمرک»،«تحقیقات جنایی» یا در زندان‌ها استخدام شوند. 

همچنین در حال حاضر امکان فعالیت زنان در پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز برخی از ماموریت‌های امنیتی فراهم است. اما این برای نخسیتن‌بار است که زنان سعودی می‌توانند با درجه نظامی به عضویت ارتش در بیایند.

همچنین سال پیش به زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی داده شد و به این ترتیب یک ممنوعیت مهم و دیرپا در جامعه سنتی عربستان برداشته شد.

در ماه اوت ۲۰۱۹ دولت عربستان سعودی اعلام کرد که زنان می‌توانند بدون همراهی یا اجازه قیم خود درخواست گذرنامه بدهند و از کشور خارج شوند. 

  عربستان سعودی بنا دارد تا سال ۲۰۳۰ تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای را به اجرا بگذارد که امکان فعالیت بیشتر زنان در جامعه و ساختار دولت بخشی از اهداف آن تعیین شده است.

 

تازه چه خبر؟
اینستاگرام قرار است امکانی را در این شبکه اجتماعی فراهم کند که از قرار گرفتن کاربران در معرض دریافت پیام‌های خصوصی آزاردهنده جلوگیری می‌کند. این شبکه...More
مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۴۹/۵ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ۲۲ ماه گذشته به...More
گروهی از مال‌باختگان بورس روز چهارشنبه در تهران، اصفهان و مشهد تجمع کرده و شعارهایی را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند. بر اساس ویدیوهای منتشر...More
حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن کرونا پرداخت...More
در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند، محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته واکسن فایزر...More