ارتش اسرائیل خواستار افزایش بودجه به منظور آمادگی برای مقابله احتمالی با برنامه اتمی ایران شد | ایران اینترنشنال

ارتش اسرائیل خواستار افزایش بودجه به منظور آمادگی برای مقابله احتمالی با برنامه اتمی ایران شد

 

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ارتش این کشور خواستار افزایش بودجه خود به منظور آمادگی برای مقابله احتمالی با برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران شده است.

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گزارش داده است که درخواست ارتش همزمان با مذاکرات اولیه برای تدوین لایحه بودجه این کشور مطرح شده و از دولت خواسته است که چند میلیارد شِکِل به بودجه ارتش اضافه کند.

به گزارش کانال ۱۱، اسرائیل خود را برای این احتمال که مذاکرات ایران و آمریکا در وین به نتیجه نرسد، آماده می‌کند.

همزمان کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل نیز گزارش داده که برخی مقام‌های امنیتی این کشور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین، را متهم می‌کنند که به رغم اظهارات تند علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی، چندان به نیازهای نظامی اسرائیل برای رویارویی احتمالی با ایران توجه نکرد.

به گزارش این شبکه، برخی مقام‌های نظامی اسرائیل گفته‌اند که در صورت وقوع چنین رویارویی، اسرائیل باید از ماه‌ها پیشتر برای آن آمادگی داشته باشد تا بتواند جلوی رسیدن ایران به نقطه گریز اتمی را بگیرد.

برخی مقام‌های امنیتی اسرائیل نیز به کانال ۱۲ گفته‌اند که نگرانی آنها این است که چنین آمادگی‌ وجود نداشته باشد و سخنان اسرائیل عملا به تهدیدی توخالی تبدیل شود.

ساعتی پس از پخش این گزارش‌ها، بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، نیز خواستار افزایش آمادگی اسرائیل برای سناریوی احتمالی دستیابی ایران به سلاح اتمی شد.

گانتس در سخنرانی در کالج نظامی گفت که اسرائیل در چنین شرایطی چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه خود را از نظر نظامی تقویت کند و با تکیه بر سرمایه انسانی خود، توانایی‌ها و برنامه‌هایش را با یکدیگر تطبیق دهد.

او همچنین خواهان آن شد که اسرائیل برتری نظامی خود را در منطقه حفظ کند؛ موضوعی که به گفته گنتس «تضمین‌کننده حیات اسرائیل و صلح در منطقه است».

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز با اشاره به اینکه لبنان در آستانه فروپاشی است یا حتی فروپاشی آن آغاز شده است گفت: «این سرنوشت همه کشورهایی است که ایران آنها را تحت کنترل خود در می‌آورد در آنها مستقر می‌شود.»

بنت در سخنرانی‌اش در مراسم کالج نظامی گفت که اسرائیل و مردم لبنان دشمنانی مشترک دارند: ایران و حزب‌الله.

او با اشاره به اینکه اسرائیل، بر خلاف مردم لبنان، توانایی دفاع از خود در برابر این دشمنان مشترک را دارد، گفت کشورش اوضاع لبنان را به دقت زیر نظر دارد و برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی از سوی حزب‌الله آماده است.

این سخنان ساعاتی پس از آن بیان شد که ارتش اسرائیل گزارشی منتشر کرد و در آن به افزایش تسلیحات حزب‌الله لبنان اشاره کرد.

در این گزارش بار دیگر حزب‌الله متهم شده که زاغه‌های تسلیحات خود را در مناطق غیرنظامی مستقر می‌کند. از جمله در یک مورد، با تصویر نشان داده شده که یک انبار تسلیحات حزب‌الله در فاصله ۲۵ متری از یک دبستان قرار دارد.

تازه چه خبر؟
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که طرح حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را برای حمله با دو قایق بمب‌گذاری شده در ساحل بندر حدیده در...More
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More