اذعان رییس‌جمهوری و وزارت بهداشت ایران به شروع موج چهارم کرونا | ایران اینترنشنال

اذعان رییس‌جمهوری و وزارت بهداشت ایران به شروع موج چهارم کرونا

 

هم‌زمان با سخنان رییس جمهور ایران درباره ورود دو استان به موج چهارم کرونا، معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که «قطعا وارد موج چهارم شده‌ایم.»

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که «قطعا وارد موج چهارم کرونا شده ایم» و در چهار هفته آینده آمارهای کرونا «به خصوص» تعداد جان باختگان صعودی خواهد بود.

او همچنین گفت که تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۱۶۵ شهر افزایش یافته است. پیش از سفرهای نوروزی ۴۰ شهر در وضعیت قرمز و نارنجی بود.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، نیز بدون ذکر نام اعلام کرد که دو استان وارد موج چهارم کرونا شده‌اند و «اگر در سایر استان‌ها هم مردم مراعات نکنند، ممکن است وارد موج چهارم شوند.»

روحانی همچنین گفت اگر « واکسن‌ها در اواخر بهار و اول تابستان به دست ما برسد» شرایط بهتر می‌شود.

اذعان روحانی به شروع موج چهارم در حالی است که او روز هفتم فروردین گفته بود: «به نظر من پیک کرونا پایان یافته است. مقابله با این بیماری از ۱۴ ماه تا الان سهل‌تر و آسان‌تر شده است.»

آمار جان باختگان کرونا که پیش از سفرهای نوروزی ۸۰ نفر بوده روز ۱۳ فروردین به ۱۱۷ نفر رسید.

روز شنبه نیز مقام‌های پزشکی تعدادی از استان‌ها از جمله اردبیل، چهار محال و بختیاری، البرز و لرستان از افزایش مبتلایان در این استان‌ها خبر دادند.

در همین حال فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از افزایش حدود سه برابری شمار جان باختگان کرونا در هفته گذشته نسبت به هفته قبل‌تر خبر داد و افزود که «شرایط استان بسیار نگران کننده است.»

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز گفت که تعداد مبتلایان و بیماران بستری شده نسبت به قبل از تعطیلات سه برابر شده و تعداد جان باختگان نیز افزایش یافته است.

در همین حال خسرو صادق نیت، رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران، خبر داد که همه تخت‌های آی‌سی‌یو در این بیمارستان پر شده است.

روحانی در جلسه ستاد کرونا همچنین گفت که مراسم مذهبی اکنون در مناطق نارنجی و قرمز ممنوع است اما درباره شب‌های قدر با توجه به وضعیت شیوع کرونا در هفته‌های آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.

سال گذشته پیش از ماه رمضان رهبر جمهوری اسلامی از دولت خواسته بود بررسی موضوع برگزاری مراسم های مذهبی در ماه رمضان به کسانی سپرده شود که «حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند.»

 

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More