ادامه رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا؛ اختلاف‌نظر درباره ایمنی محصول روسیه | ایران اینترنشنال

ادامه رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا؛ اختلاف‌نظر درباره ایمنی محصول روسیه

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با اشاره به اختلاف‌نظر میان کشورهای غربی و روسیه درباره واکسن کرونای ساخت مسکو، نوشته پیروزی در رقابت جهانی تولید واکسن برای قدرت‌های بزرگ منافع اقتصادی و ژئوپولیتیک به همراه خواهد داشت.

این نشریه سه‌شنبه چهارم شهریور نوشت میخائیل موراشکو،‌ وزیر بهداشت روسیه،‌ انتقادات به واکسن ساخت این کشور را با «احساس رقابت» کشورهای دیگر مرتبط دانسته و آن‌ها را «کاملا بی‌اساس»‌ خوانده است.

بر اساس این گزارش،‌ بیشتر انتقادها به روسیه از آن جهت صورت می‌گیرد که واکسن «اسپوتنیک ۵» این کشور مرحله آخر تست که در سطح وسیع‌تر، به صورت تصادفی و میان گروه‌های کنترل و آزمایش صورت می‌گیرد، پشت سر نگذاشته است. 

این مرحله در روند ساخت واکسن موثر و ایمن برای بیماری‌ها حیاتی به شمار می‌رود.

مسکو ۲۱ مردادماه در مراسمی با حضور ولادیمیر پوتین،‌ رییس‌جمهور روسیه، از واکسن خود رونمایی کرد و سپس از آغاز مرحله اول آزمایش عمومی آن از این هفته خبر داد.

متخصصان حوزه سلامت می‌گویند با این اقدام احتمالا روسیه مردم را به خاطر مسائل تبلیغاتی به خطر می‌اندازد.

در همین زمینه آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، می‌گوید: «اگر می‌خواستیم به بسیاری از افراد صدمه بزنیم یا به آن‌ها چیزی بدهیم که کار نکند، می‌توانستیم این کار را شروع کنیم، می‌دانید که می‌توانستیم هفته آینده این کار را انجام دهیم.»

در واکنش به این انتقادات الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات ملی گامالیا که سازنده واکسن روسیه است، انتقادها را «جنگ بر سر سهم بازار» واکسن کرونا عنوان کرد.

از سوی دیگر نیز کیریل دیمیتریف، رییس صندوق سرمایه‌گذاری روسیه  که حمایت مالی از  پروژه واکسن مسکو را بر عهده دارد، اعلام کرد: «ما مطمئنیم که بهترین، آزمایش‌شده‌ترین و موثرترین واکسن در جهان را داریم.»

نیویورک‌تایمز نوشته قدرت‌های اصلی جهان برای تولید و ساخت واکسن با هم رقابت می‌کنند و در صورت موفقیت و اقبال به آن از سوی شهروندان خود و سایر کشورها، این رقابت برای برنده منافع ژئوپلیتیکی، اقتصادی و همچنین اعتبار به همراه خواهد داشت.

آمریکا در همین زمینه میلیاردها دلار روی پروژه‌ای با عنوان «عملیات پرسرعت» سرمایه‌گذاری کرده است.

در حال حاضر، هشت واکسن در مراحل پایانی آزمایش قرار دارند. از جمله آن‌ها موارد تولید شده از سوی شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا، مورد مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازنکا در بریتانیا و چندین مورد در چین است.

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More