ادامه رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا؛ اختلاف‌نظر درباره ایمنی محصول روسیه | ایران اینترنشنال

ادامه رقابت جهانی بر سر تولید واکسن کرونا؛ اختلاف‌نظر درباره ایمنی محصول روسیه

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با اشاره به اختلاف‌نظر میان کشورهای غربی و روسیه درباره واکسن کرونای ساخت مسکو، نوشته پیروزی در رقابت جهانی تولید واکسن برای قدرت‌های بزرگ منافع اقتصادی و ژئوپولیتیک به همراه خواهد داشت.

این نشریه سه‌شنبه چهارم شهریور نوشت میخائیل موراشکو،‌ وزیر بهداشت روسیه،‌ انتقادات به واکسن ساخت این کشور را با «احساس رقابت» کشورهای دیگر مرتبط دانسته و آن‌ها را «کاملا بی‌اساس»‌ خوانده است.

بر اساس این گزارش،‌ بیشتر انتقادها به روسیه از آن جهت صورت می‌گیرد که واکسن «اسپوتنیک ۵» این کشور مرحله آخر تست که در سطح وسیع‌تر، به صورت تصادفی و میان گروه‌های کنترل و آزمایش صورت می‌گیرد، پشت سر نگذاشته است. 

این مرحله در روند ساخت واکسن موثر و ایمن برای بیماری‌ها حیاتی به شمار می‌رود.

مسکو ۲۱ مردادماه در مراسمی با حضور ولادیمیر پوتین،‌ رییس‌جمهور روسیه، از واکسن خود رونمایی کرد و سپس از آغاز مرحله اول آزمایش عمومی آن از این هفته خبر داد.

متخصصان حوزه سلامت می‌گویند با این اقدام احتمالا روسیه مردم را به خاطر مسائل تبلیغاتی به خطر می‌اندازد.

در همین زمینه آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، می‌گوید: «اگر می‌خواستیم به بسیاری از افراد صدمه بزنیم یا به آن‌ها چیزی بدهیم که کار نکند، می‌توانستیم این کار را شروع کنیم، می‌دانید که می‌توانستیم هفته آینده این کار را انجام دهیم.»

در واکنش به این انتقادات الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات ملی گامالیا که سازنده واکسن روسیه است، انتقادها را «جنگ بر سر سهم بازار» واکسن کرونا عنوان کرد.

از سوی دیگر نیز کیریل دیمیتریف، رییس صندوق سرمایه‌گذاری روسیه  که حمایت مالی از  پروژه واکسن مسکو را بر عهده دارد، اعلام کرد: «ما مطمئنیم که بهترین، آزمایش‌شده‌ترین و موثرترین واکسن در جهان را داریم.»

نیویورک‌تایمز نوشته قدرت‌های اصلی جهان برای تولید و ساخت واکسن با هم رقابت می‌کنند و در صورت موفقیت و اقبال به آن از سوی شهروندان خود و سایر کشورها، این رقابت برای برنده منافع ژئوپلیتیکی، اقتصادی و همچنین اعتبار به همراه خواهد داشت.

آمریکا در همین زمینه میلیاردها دلار روی پروژه‌ای با عنوان «عملیات پرسرعت» سرمایه‌گذاری کرده است.

در حال حاضر، هشت واکسن در مراحل پایانی آزمایش قرار دارند. از جمله آن‌ها موارد تولید شده از سوی شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا، مورد مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازنکا در بریتانیا و چندین مورد در چین است.

تازه چه خبر؟
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More