ادامه انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند و جمهوری چک و پیروزی حزب کارگر در هلند | ایران اینترنشنال

ادامه انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند و جمهوری چک و پیروزی حزب کارگر در هلند

انتخابات پارلمان اروپا روز جمعه ۳ خرداد، با رای‌گیری در دو کشور ایرلند و جمهوری چک ادامه یافت.

انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند در حالی برگزار شد که نگرانی‌ها درباره برگزیت بر این انتخابات نیز، مثل انتخابات پارلمان اروپا در انگلستان که روز قبل برگزار شد، سایه انداخته است.

جمهوری چک تنها کشوری است که در آن رای‌گیری برای انتخابات پارلمان اروپا در دو روز انجام می‌شود و تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

در اولین روز انتخابات پارلمان اروپا، علاوه بر بریتانیایی‌ها، هلندی‌ها نیز پای صندوق‌های رای رفتند.

در هلند، بر اساس اولین ارزیابی‌ها از نتایج انتخابات، حزب کارگر این کشور (PvdA)، به رهبری فرانس تیمرمانس، با به دست آوردن ۱۸/۱ درصد آرا پیشتاز است و ۵ کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست خواهد آورد.

پس از این حزب، حزب لیبرال‌ دموکرات هلند (VVD)، به رهبری مارک روت، نخست‌وزیر هلند، با به دست آوردن ۱۵ درصد آرا، در رتبه دوم ایستاده است.

در جایگاه سوم نیز حزب عوام‌گرا و ضد اتحادیه اروپا (FvD)، به رهبری تیری بودیه، قرار دارد که ۱۱ درصد آرا را به دست آورده است.

این نتایج با آنچه پیش‌تر پیش‌بینی می‌شد متفاوت است. در نظرسنجی‌ها در هلند، پیش‌بینی شده بود که حزب FvD ممکن است ۵ کرسی از ۲۶ کرسی سهم هلند در پارلمان اروپا را به دست آورد.

به‌رغم پیروزی نسبی حزب چپ‌گرای هلند در انتخابات پارلمان اروپا، نگرانی‌ها درباره رشد احزاب ضد اتحادیه اروپا در این دوره از انتخابات همچنان وجود دارد. بر اساس نظرسنجی‌ها در ایتالیا و فرانسه، احزاب ناسیونالیست ضد اتحادیه اروپا با احزاب میانه‌رو رقابتی تنگاتنگ دارند.

قرار است روز شنبه رای‌گیری برای انتخابات پارلمان اروپا در کشورهای لتونی، مالت و اسلواکی برگزار شود. دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز رای‌گیری را روز یکشنبه برگزار خواهند کرد.

در مجموع، بیش از۴۰۰ میلیون اروپایی واجد شرایطند تا در انتخابات پارلمان اروپا رای بدهند و ۷۵۱ عضو این پارلمان را طی امروز و سه روز آینده انتخاب کنند. این نمایندگان برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

نتایج نهایی و رسمی انتخابات پارلمان اروپا تا پیش از اتمام رای‌گیری در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More