ادامه اعتراض‌ها در میانمار؛ دولت نظامی خواستار بازگشت کارمندان به سر کار و پایان تجمع‌ها شد | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراض‌ها در میانمار؛ دولت نظامی خواستار بازگشت کارمندان به سر کار و پایان تجمع‌ها شد

 

 

دولت نظامی میانمار همزمان با ادامه اعتراضات در ششمین روز، از کارمندان دولت خواست به محل کار خود برگردند و به مردم نیز هشدار داد برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تجمع‌های خود را متوقف کنند.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲۳ بهمن‌ماه گزارش داد مین آنگ هلینگ، فرمانده حکومت نظامی میانمار،‌ برای نخستین‌‌بار به صورت عمومی به اعتراضات مردم واکنش نشان داد و کارمندانی را که در بخش‌های مختلف دولت دست از کار کشیده‌اند «افرادی بی‌وجدان» خواند.

این مقام نظامی اضافه کرد: «از کسانی که از شغل خود دورند تقاضا می‌شود بدون توجه به احساسات، بلافاصله برای منافع کشور و مردم به کار خود بازگردند.»

با ادامه حکومت کودتا در این کشور، طی جنبش فزاینده نافرمانی مدنی، پزشکان، معلمان، کارگران راه آهن و بسیاری دیگر از کارمندان دولت دست از کار خود کشیده‌اند.

در اطلاعیه‌ای که ارتش این کشور صادر کرده همچنین از شهروندان خواسته شده از تجمع بپرهیزند و دلیل آن نیز تشدید شیوع ویروس کرونا عنوان شده است.

این در حالی است که معترضان به کودتا باز هم روز پنجشنبه در سراسر کشور تجمع کرده‌اند.

صدها کارگر در جاده‌ صف کشیدند و شعارهای ضد حکومت نظامی سر دادند. آن‌ها همچنین پلاکاردهایی را به همراه داشتند که از آنگ سان سوچی،‌ رهبر منتخب این کشور که در بازداشت به سر می‌برد، حمایت می‌کرد. 

از سوی دیگر هزاران نفر در شهر یانگون تظاهرات کردند.

رویترز گزارش داد صدها نفر از معترضان با حضور مقابل سفارت چین، این کشور را به حمایت از کودتای نظامی در کشورشان متهم کردند. چین این اتهام را رد کرده است.

کودتا در میانمار در پی برگزاری انتخابات در ماه نوامبر صورت گرفت که ارتش اعلام کرد در آن پیروزی حزب «اتحاد ملی برای دموکراسی» با تقلب همراه بوده است. کمیسیون انتخابات این موضوع را رد کرده است.

طی روزهای گذشته گزارش‌هایی از مقابله فیزیکی ماموران پلیس با معترضان از جمله با آب‌پاش، گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور منتشر شده بود.

گزارش‌ حزب حامی آنگ‌ سان سوچی حاکیست پنج نفر دیگر از مقام‌های دولت او هم بازداشت شده‌اند. انجمن کمک به حقوق زندانیان سیاسی اعلام کرده دست‌کم ۲۲۰ نفر از زمان کودتا دستگیر شده‌اند.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More