ادامه اعتراضات در بغداد؛ افزایش شمار کشته‌ها و زخمی‌ها  | ایران اینترنشنال

ادامه اعتراضات در بغداد؛ افزایش شمار کشته‌ها و زخمی‌ها 

در حالی که مسئولان دولت عراق در جهت یافتن راهی برای پایان دادن به اعتراض‌های سراسری‌اند،‌ اما به گزارش رسانه‌ها ی بین‌المللی تاکنون این اعتراضات بیش از ۱۱۰کشته و شش هزار  زخمی  به جا گذاشته است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه به نقل از ارتش عراق گزارش داد كه یكی از نیروهای  وزارت كشور هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

شب قبل از این درگیری‌ها، در جریان اعتراضات  ۱۵ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

در حالی که برهم صالح،‌ رییس‌جمهوری عراق، پیشتر گفته بود «مسئولان ریختن خون عراقی‌ها را مجازات خواهیم کرد»، خبرنگاران رویترز می‌گویند شاهد ادامه شلیک تک‌تیراندازان به جمعیت معترض از پشت‌بام‌ها بوده‌اند. 

معترضان می‌گویند، به دلیل ازدحام جمعیت خیابان‌ها بسته شده‌ و آمبولانس‌ها نمی‌توانستند به قربانیان برسند.

معترضان که خواستار تغییر دولت و پایان دادن به فسادند در روزهای گذشته با نیروهای امنیتی درگیر شدند. ضعف خدمات‌ عمومی و آمار بالای بی‌کاری، به ویژه در میان جوانان و دانش‌آموخته‌گان دانشگاهی، از دیگر مسایل مورد اعتراض معترضان بوده است.

عمده این درگیری‌ها و اعتراضات در بغداد و جنوب کشور اتفاق افتاده است. با این حال، در برخی دیگر از مناطق آرامش حاکم شده است. 

در همین زمینه، رسانه‌های دولتی عراق گزارش دادند که منطقه تحت محفاظت موسوم به «سبز» در بغداد، پس از پنج روز قطع کامل تردد دوباره بازگشایی شده است. این منطقه محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه کشورهای خارجی است که هم‌زمان با تظاهرات اعتراضی با ممنوعیت تردد مواجه شد.

از سوی دیگر، این ناآرامی‌ها، بهای نفت را نیز در روز سه‌شنبه دچار تغییر کرد. رویترز نوشته علاوه بر این ناآرامی‌ها در عراق، عوامل دیگری از جمله تحریم‌های واشنگتن علیه شرکت‌های چینی و ناآرامی‌ها در اکوادور باعث صعود قیمت نفت در ساعات ابتدایی این روز بوده است.

دولت عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق، روز یک‌شنبه ۱۴ مهرماه، به منظور کاهش تنش‌ها و جلب نظر معترضان، اعلام کرد برخی از طرح‌های اصلاحی یا رفاهی، از جمله طرح واگذاری زمین به نیازمندان، در دستور کار قرار گرفته است. با این حال اعتراضات هنوز ادامه دارد.


تازه چه خبر؟
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هشدار داد هرگونه تلاش از سوی جو بایدن برای «سازش» با ایران، می‌تواند روند صلح خاورمیانه را به خطر بیاندازد...More
امیر غلامعلیان، فرمانده قرارگاه جنوب شرق ارتش گفت که «منافع امنیتی نظام خط قرمز ماست» و برای حفظ آن آمادگی همکاری با سپاه پاسداران را داریم. فرمانده...More
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت و تعداد جان‌باختگان...More
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More