اخراج مشاور سازمان ملل متحد در پی شکایتش از یک مدیر ارشد به دلیل تعرض جنسی | ایران اینترنشنال

اخراج مشاور سازمان ملل متحد در پی شکایتش از یک مدیر ارشد به دلیل تعرض جنسی

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد مارتینا بروستروم، مشاور سیاستگذاری برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز که به دلیل تخلف اخراج شده، اعلام کرد به دلیل شکایتش از  یک مقام ارشد این نهاد به دلیل تعرض جنسی از کار اخراج شده است.

رویترز سه‌شنبه ۱۴ مرداد به نقل از مارتینا بروستروم،‌ مشاور اخراجی سازمان ملل متحد،‌ نوشت: ‌«تا حدی طعنه‌آمیز پوچ است که کسی که شکایتی درباره تعرض جنسی را ارائه کرده به دلیل تخلف جنسی گناهکار شناخته می‌شود.»

بر اساس این گزارش،‌ اخراج این کارمند سوئدی سازمان ملل متحد با عنوان تخلف مالی و جنسی در ماه میلادی دسامبر صورت گرفته است.

رویترز نوشته اسناد درخواست استیناف بروستروم را مشاهده کرده است. درخواست استیناف او در همین زمینه ماه آوریل میلادی به هیات تجدیدنظر جهانی سازمان جهانی بهداشت ارسال شد.

سازمان جهانی بهداشت از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

لوئيز لورز، نایب‌رییس برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS)، که در این زمینه از سوی بروستروم متهم به تعرض جنسی شده، این موضوع را رد می‌کند.

او متهم است که در سال ۲۰۱۵ میلادی در یک آسانسور در هتلی در تایلند سعی داشته بروستروم را به سمت اتاقش ببرد.

بروستروم در سال ۲۰۱۸ شکایتش در این زمینه را عمومی کرد.

او به رویترز گفت تحقیقات اولیه در سازمان ملل متحد ادعاهایش را اثبات نکرد، اما این موضوع همچنان به عنوان بخشی از یک پرونده بعدی، به صورت گسترده‌تر در حال بررسی است.

بر اساس نامه‌ای که برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز سال ۲۰۱۸ به بروستروم ارسال کرده بود آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد، پس از دریافت شماری دیگر از ادعاهای آزار و اذیت‌های جنسی علیه لورز که او همچنان آن‌ها را انکار می‌کند، دستور تحقیقات بعدی در این زمینه را داده است.

بروستروم در درخواست استیناف اشاره کرده که اخراجش در پی تحقیقاتی بوده که بر اساس اتهاماتی صورت گرفت که در ایمیل‌هایی ناشناس مطرح شد. به گفته او، این اقدام از سوی لورز انجام شد.

رویترز نوشته از دهه ۱۹۹۰ میلادی، اعتبار سازمان ملل متحد به واسطه شماری از ادعاهای مربوط به سوء رفتارهای جنسی آسیب دیده است.

در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، حدود ۱۰ هزار کارمند و پیمانکار سازمان ملل متحد گفتند که در دو سال گذشته آزار جنسی را تجربه کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More