اخراج بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس از سوی متحدان بریتانیا | ایران اینترنشنال

اخراج بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس از سوی متحدان بریتانیا

 

با تشدید تنش‌ها میان روسیه و غرب در پی تلاش برای قتل یک جاسوس پیشین روس در بریتانیا با استفاده از ماده شیمیایی اعصاب، متحدان این کشور در اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی تصمیم به اخراج بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس گرفته‌اند. 

 

 

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۶ فروردین‌ماه، دستور اخراج ۶۰ تبعه روس را که به ادعای او جاسوسند صادر کرد .دولت ترامپ یک روز پیش گفته بود که در حال بررسی اخراج بعضی از دیپلمات‌های روسیه از خاک امریکاست.

 

 

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که به‌تازگی به این سمت منصوب شده، نیز روز دوشنبه ۶ فروردین‌ماه اعلام کرد که کشورش در اعتراض به نقش روسیه در مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس، در بریتانیا ۴ دیپلمات این کشور را اخراج کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع دیپلمات فرانسوی نیز از اخراج ۴ دیپلمات روسیه از آن کشور، در راستای حمایت از دولت بریتانیا درخصوص این پرونده خبر داده است. به گفته این منبع، ۴ دیپلمات مذکور، یک هفته فرصت دارند تا خاک فرانسه را ترک کنند.

 

 

سارا سندرز، مشاور رسانه‌ای کاخ سفید، گفت که این اقدام آمریکا، بخشی از همکاری بین‌المللی در واکنش به مسکو برای استفاده از ماده سمی اعصاب در خاک بریتانیاست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنا به گفته مقامات آمریکایی، ۴۸ نفر از این ۶۰نفر، جاسوسانی هستند که با اهداف ازپیش تعیین‌شده وارد خاک آمریکا شده‌اند و ۱۲ نفر دیگر، افرادی هستند که ازسوی روسیه به سازمان ملل متحد اعزام شده‌اند.

این افراد تنها یک هفته فرصت دارند تا خاک آمریکا را ترک کنند.

سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روسیه و یولیا، دخترش، روز یک‌شنبه ۱۳ اسفندماه در حالی که از هوش رفته بودند، در شهر سالزبری بریتانیا پیدا شدند و هر دو اکنون در شرایطی بحرانی به‌سر می‌برند. پس از بررسی‌ها مشخص شد که آن‌ها با استفاده از ماده شیمیایی اعصاب، مسموم شده‌اند.

ماده‌ سمی اعصاب، یکی از سلاح‌های درجه‌بندی‌شده نظامی محسوب می‌شود و این نخستین‌بار پس از جنگ جهانی دوم است که از سم اعصاب با هدف کشتن فردی در اروپا استفاده شده است.

 

  • اسامی کشورهایی که به این حرکت جهانی پیوسته‌اند، به قرار زیر است:

اوکراین - اخراج ۱۳ دیپلمات

کانادا - اخراج ۴ دیپلمات

لهستان - اخراج ۴ دیپلمات

لیتوانی - اخراج ۳ دیپلمات

جمهوری چک - اخراج ۳ دیپلمات

ایتالیا - اخراج ۲ دیپلمات

هلند - اخراج ۲ دیپلمات

دانمارک - اخراج ۲ دیپلمات

سوئد - اخراج ۲ دیپلمات

آلبانی - اخراج ۲ دیپلمات

لاتویا - اخراج ۱ دیپلمات

استونی - اخراج ۱ دیپلمات

فنلاند - اخراج ۱ دیپلمات

رومانی - اخراج ۱ دیپلمات

کرواسی - اخراج ۱ دیپلمات

 

 

 

گزارشی از نیلوفر ابراهیم پور در این باره :

 

 

تازه چه خبر؟
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More