احتمال توافق ۴۴ میلیون دلاری کارگردان هالیوودی با شاکیان آزار جنسی | ایران اینترنشنال

احتمال توافق ۴۴ میلیون دلاری کارگردان هالیوودی با شاکیان آزار جنسی

 

هاروی واینستین تهیه‌کننده هالیوود و همکارانش در هیات مدیره استودیوی فیلمسازی واینستین با برخی از زنانی که در یکی، دو سال گذشته به او اتهام جنسی وارد کرده بودند، موقتا به توافق رسیده‌‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، وکلای این پرونده، هزینه توافق با قربانیان و پرداخت غرامت به آنها را مبلغی در حدود ۴۴ میلیون دلار (۳۴.۷ میلیون پوند) اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که واینستین تاکنون کلیه اتهامات وارده در پرونده‌اش مبنی بر سوءاستفاده جنسی از بیش از ۷۵ زن را رد کرده است. او در ماه ژوئن در دادگاهی در نیویورک حاضر خواهد شد تا به اتهاماتش در خصوص پرونده آزار جنسی دو زن که اتهام تجاوز هم بخشی از آن است، پاسخ دهد.

آدام هریس وکیل استودیوی واینستین به یکی از قاضی‌های پرونده گفته است با شاکیان پرونده موقتا به «توافق مالی» دست یافته‌اند. او همچنین اضافه کرده است: «شخصا بسیار خوش‌بین هستم.»

تیم وکلای مدافع واینستین بعدتر در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال رقم این توافق را حدودا ۴۴ میلیون دلار اعلام کردند.

هم‌زمان، اشلی جود بازیگر ۵۱ ساله آمریکایی یکی از نخستین زن‌هایی که علیه واینستین دست به افشاگری زد در صفحه توییترش از در جریان بودن پیگیری قضایی‌اش خبر داده است. جود تاکید کرده است قصد دارد هر طور شده واینستین را به دادگاه بکشاند و حاضر نخواهد شد به هیچ قیمتی کوتاه بیاید.

از زمانی که برای نخستین بار رسوایی هاروی واینستین رسانه‌ای شد، کم‌تر از دو سال می‌گذرد. اکتبر ۲۰۱۷، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی جزییات چندین دهه اتهام آزار جنسی علیه واینستین را منتشر کرد.

واینستین ۶۷ ساله در زمره پرکارترین و معروف‌ترین تهیه‌کنندگان هالیوود است که در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ایش با فیلم‌های سینمایی مطرحی از جمله «شکسپیر عاشق»، «سخنرانی پادشاه» و «آرتیست» موفق به دریافت جایزه اسکار شده است.

از سال ۱۹۹۹ به این سو، فیلم‌هایی که با حمایت و پشتیبانی واینستین تهیه و تولید شده‌اند، در مجموع بیش از ۸۱ جایزه اسکار برای سازندگان‌شان به ارمغان آورده‌اند. در سال ۲۰۱۷، نشریه خبری کوارتز گزارش داد قدرت واینستین در هالیوود به جایی رسیده است که در سخنرانی‌های دریافت جوایز اسکار بارها و بارها از او به عنوان «خداوندگار» صنعت فیلم و سینما یاد شد.

بر اساس توافق صورت‌گرفته قرار است مبلغ ۴۴ میلیون دلار میان شماری از اتهام‌زنندگان و شاکیان پرونده واینستین تقسیم شود. از این مبلغ، حدود ۱۴ میلیون دلار به هزینه‌های حقوقی مربوط به نزدیکان واینستین اختصاص خواهد یافت، از جمله اعضای هیات مدیره پیشین کمپانی واینستین که به همدستی و لاپوشانی رسوایی‌های اخلاقی این تهیه‌کننده متهم هستند.

واینستین سوم ژوئن در دادگاهی در نیویورک حاضر خواهد شد تا به اتهاماتش در خصوص تجاوز و آزار جنسی دو زن پاسخ بگوید. در صورت محرز شدن اتهامات وارده، احتمال محکومیت او به حبس ابد وجود دارد.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی در شامگاه شنبه را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است که این حملات نه‌...More
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More