اتحادیه اروپا: غنی‌ سازی ۲۰ درصدی تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد | ایران اینترنشنال

اتحادیه اروپا: غنی‌ سازی ۲۰ درصدی تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد

اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران باید فورا تصمیم اخیر خود برای افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را لغو کند و به دیپلماسی بین‌المللی فرصتی دهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حفظ شود.

به گزارش رویترز، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا میزان ۲۰ درصد از سوی ایران در تاسیسات غنی‌سازی زیرزمینی فردو یک تحول بسیار جدی و یک موضوع عمیقا نگران‌کننده است.»

همچنین این بیانیه می‌افزاید که این اقدام ایران «در این مرحله حساس» تلاش‌های دیپلماتیک موجود را به خطر می‌اندازد.

این کشورهای اروپایی تاکید کردند: «ما از ایران می‌خواهیم هرگونه افزایش تنش جدید را متوقف کند و بدون وقفه از این راه بازگردد.»

هفته گذشته، علی ربیعی، سخنگوی دولت، به خبرگزاری مهر گفت ایران فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فردو را آغاز کرده است.

این اقدام ایران پس از تصویب یک قانون درباره برنامه هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که براساس آن غنی‌سازی اورانیوم افزایش می‌یابد و «در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تا مدت دو ماه، دولت موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».

در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی، رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است و برای احیای برجام فقط چند هفته باقی مانده است.

قبل از آن، خبرگزاری رویترز از یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن اعلام شده بود ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز نصب کند.

آژانس به اعضایش خبر داد این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام است که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

براساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، جمهوری اسلامی فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند.

تازه چه خبر؟
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More
سلمان گلپور، پدر رضا گلپور، نویسنده نزدیک به طیف‌هایی از جمهوری اسلامی که پیشتر صادق لاریجانی، حسین‌طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و محمدی گلپایگانی...More