اتحادیه اروپا: غنی‌ سازی ۲۰ درصدی تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد | ایران اینترنشنال

اتحادیه اروپا: غنی‌ سازی ۲۰ درصدی تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد

اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران باید فورا تصمیم اخیر خود برای افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را لغو کند و به دیپلماسی بین‌المللی فرصتی دهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حفظ شود.

به گزارش رویترز، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا میزان ۲۰ درصد از سوی ایران در تاسیسات غنی‌سازی زیرزمینی فردو یک تحول بسیار جدی و یک موضوع عمیقا نگران‌کننده است.»

همچنین این بیانیه می‌افزاید که این اقدام ایران «در این مرحله حساس» تلاش‌های دیپلماتیک موجود را به خطر می‌اندازد.

این کشورهای اروپایی تاکید کردند: «ما از ایران می‌خواهیم هرگونه افزایش تنش جدید را متوقف کند و بدون وقفه از این راه بازگردد.»

هفته گذشته، علی ربیعی، سخنگوی دولت، به خبرگزاری مهر گفت ایران فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فردو را آغاز کرده است.

این اقدام ایران پس از تصویب یک قانون درباره برنامه هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که براساس آن غنی‌سازی اورانیوم افزایش می‌یابد و «در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تا مدت دو ماه، دولت موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».

در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی، رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است و برای احیای برجام فقط چند هفته باقی مانده است.

قبل از آن، خبرگزاری رویترز از یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن اعلام شده بود ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز نصب کند.

آژانس به اعضایش خبر داد این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام است که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

براساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، جمهوری اسلامی فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، گفت واردات مرغ هم شامل تحریم‌های آمریکاست. او روز پنجشنبه دوم اردیبهشت اضافه کرد: «مردم باید بدانند که ما در مرغ لاین...More
قرارگاه حمزه سیدالشهدا سپاه پاسداران اعلام کرد دو نیروی این قرارگاه و دو نفر که اعضای یک گروه مسلح خوانده شده‌اند، در درگیری بین دو طرف در مریوان...More
هند با ۳۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در یک روز، بالاترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در جهان را به ثبت رساند. به گفته وزارت بهداشت هند، همچنین...More
دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، برای تامین امکانات پزشکی از جمله تخت آی‌سی‌یو و تجهیزات حفاظت فردی درخواست کمک کرد. مهدی اسدی، سرپرست اداره سازمان‌...More
درپی شنیده شدن صدای انفجار طی عصر چهارشنبه در منطقه پرند، خبرگزاری مهر گزارش داد که علت شنیده شدن صدای انفجار مهیب عصر چهارشنبه در پرند، انجام عملیات...More