خبر فوری

  • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
  • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
  • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
  • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
  • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
  • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
  • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
  • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
  • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
  • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

اتحادیه آفریقا خواهان عذرخواهی رسمی ترامپ شد

اتحادیه آفریقا در بیانیه‌ای از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته است که به دلیل به کار بردن کلمات «توهین آمیز و نژاد‌پرستانه» در یک جلسه رسمی در حضور نمایندگان گنگره این کشور ، عذرخواهی کند.

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه ۲۱ دی ماه نوشت: «رییس جمهور آمریکا،‌ در جلسه‌ای که در مورد قوانین مربوط به مهاجرت به ایالات متحده، در کاخ سفید برگزار شده بود، گفته است: «چرا ایالات متحده از کشورهایی مانند هائیتی، کشورهای آفریقایی و السالوادر که «مکان‌های آشغالی» هستند، مهاجر می‌پذیرد، ما باید از کشورهایی مانند نروژ مهاجر بپذیریم.»

به گزارش بی‌بی سی جهانی، پس از آن اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای در واکنش به سخنان ترامپ، ضمن ابراز تعجب،‌«ناامیدی و خشم» خود را از رئیس‌جمهور این کشور بیان داشته‌ و اعلام کرده است که« دولت دونالد ترامپ برداشتی کاملا اشتباه از کشورهای آفریقایی دارد.»

در این بیانیه همچنین ضمن اشاره به اینکه اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا «توهین به باورهای آمریکایی‌ها است، آن را بی‌احترامی به مقام بشریت و گوناگونی اقوام ذکر کرده است.»

از سوی دیگر دونالد ترامپ، با فرستادن توئیتی «آشغالی» خواندن کشورهای هائیتی و آفریقایی را تکذیب کرده است.

ترامپ در توئیت خود نوشته:«زبان استفاده‌شده در ملاقات امروز من با مسوولان دولتی درباره DACA (تابعیت فرزندان مهاجران غیرقانونی) تند بود، اما زبانی که از قول من نقل شده،‌ نبوده است. آنچه که واقعا بد بود پیشنهادات عجیب و غریب مربوط به DACA بود.»

همچنین ترامپ در توئیت دیگری آورده است: «من هرگز هیچ سخن توهین‌آمیزی را در مورد مردم هائیتی بر زبان نیاوردم. مسلم است که هائیتی یک کشور فقیر و گرفتار است. من هرگز نگفتم آنها را بیرون کنید. این‌ها ساخته و پرداخته دموکرات‌هاست. من یک رابطه عالی با مردم هائیتی دارم. شاید بهتر باشد از این پس گفتگوهایمان را ضبط کنیم. متأسفانه دیگر هیچ اعتمادی وجود ندارد...»

این در حالیست که سناتور دیک دربین، نماینده دموکرات کنگره تاکید کرده است: «آقای ترامپ در جلسه روز جمعه،‌ چندین بار کلمات «توهین‌آمیز و نژاد‌پرستانه» را به کار برده است.»

روپرت کولویل، سخنگوی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد نیز گفته است: «اگر واقعا تائید شود که رئیس‌جمهور آمریکا اینگونه سخن گفته، متاسفانه وی واژه نژادپرستانه به کار برده است.»

این اتحادیه از ۵۵ کشور آفریقایی تشکیل شده است.