ابراز نگرانی پنتاگون از دوبرابر شدن کلاهک‌های هسته‌ای چین طی یک دهه آینده | ایران اینترنشنال

ابراز نگرانی پنتاگون از دوبرابر شدن کلاهک‌های هسته‌ای چین طی یک دهه آینده

پنتاگون با صدور گزارشی از افزایش تسلیحات هسته‌ای چین ابراز نگرانی کرد و گفت ارتش چین قصد دارد طی یک دهه آینده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را دو برابر کند.

گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای پنتاگون به کنگره که روز سه‌شنبه منتشر شد هشدار داد: «چین هم‌اکنون در برخی حوزه‌ها از آمریکا جلوتر است.»

به گزارش فایننشال تایمز در گزارشی که پنتاگون در سال ۲۰۰۰ به کنگره ارائه داده بود، عنوان شد که ارتش چین عمدتا امکاناتی قدیمی دارد و از لحاظ فن‌آوری و سازمانی خیلی عقب است، اما بر اساس گزارش پنتاگون چین از سال گذشته تصمیم گرفته در سیاست خارجی خود نقش فعال‌تری به ارتش بدهد.

بر اساس گزارش جدید پنتاگون، انتظار می رود در پنج سال آینده ذخایر موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای چین، که قابلیت تهدید آمریکا را نیز دارند، به ۲۰۰ فروند افزایش یابد. همچنین پس از آنکه چین سال گذشته اولین ناو هواپیمابر خود را ساخت، این کشور قصد دارد دومین ناو هواپیمابرخود را نیز تا سال ۲۰۲۳ بسازد.

پنتاگون همچنین پیش‌بینی کرده است در یک دهه آینده ذخایر کلاهک‌های هسته‌ای چین دست‌کم دو برابر شده و از زیر ۲۰۰ عدد به بیش از ۴۰۰ عدد برسد.

به گزارش فایننشال تایمز، چاد اسبراگیا، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور چین، می‌گوید ایالات متحده از روند رشد نظامی چین نگران است و خاطرنشان کرد چین قصد دارد به سریع‌ترین گسترش و متنوع‌سازی تسلیحات هسته‌ای در تاریخ خود اقدام کند.

بنابر این گزارش، در یک دهه اخیر، چین هزینه‌های نظامی خود را تقریبا دو برابر کرده است. در سال ۲۰۱۲، هزینه‌های نظامی چین در سال برای اولین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت و در سال گذشته به  ۱۷۴ میلیارد دلار رسید. آمریکا معتقد است که هزینه‌های نظامی چین در سال گذشته ممکن است از ۲۰۰ میلیارد دلار نیز فراتر رفته باشد.

چین با داشتن دو میلیون پرسنل نظامی و ۳۵۰ کشتی جنگی، بزرگ‌ترین ارتش جهان را دارد، اما هزینه‌های نظامی آن بسیار پایین‌تر از آمریکاست. هزینه‌های نظامی ایالات متحده در سال گذشته ۶۸۶ میلیارد دلار بود.

گزارش پنتاگون می‌گوید چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ ارتش خود را کاملا نوسازی کرده و تا سال ۲۰۴۹ کاملا ارتش خود را دچار تغییر و تحول کند.

 

تازه چه خبر؟
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More