ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از گسترش نقض حقوق بشر در ایران و پیچیده‌تر شدن مذاکرات با روی کارآمدن رییسی | ایران اینترنشنال

ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از گسترش نقض حقوق بشر در ایران و پیچیده‌تر شدن مذاکرات با روی کارآمدن رییسی

در حالی که فرانسه و آلمان نسبت به افزایش نقض حقوق بشر با روی‌کارآمدن ابراهیم رییسی ابراز نگرانی کردند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت امیدوار است این وضعیت تاثیری بر گفت‌وگوهای وین نگذارد ولی پولیتیکو از قول مقام‌های آمریکا تاکید کرد که رییس جمهور شدن رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد که روی‌ کار آمدن ابراهیم رییسی تاثیری بر پیشرفت گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام نگذارد.

بورل گفت که هیچ دلیلی نمی‌بیند که رییس‌جمهوری آینده ایران درباره مذاکره‌ای که به نفع مردم و کشورش باشد، موضع متفاوتی اتخاذ کند.

در همین حال، پولیتیکو به نقل از مقام‌های سابق آمریکایی و تحلیلگران سیاسی گزارش داد اگرچه مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت است، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که توافقی حاصل خواهد شد. پولیتیکو  از قول مقام‌های آمریکایی تاکید کرد که رییس‌جمهور شدن ابراهیم رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه درباره موضع این کشور نسبت به اعلام ابراهیم رییسی به عنوان رییس‌جمهوری آینده و سوابق او در نقض حقوق بشر، گفت که فرانسه همچنان وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانیان دوتابعیتی را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین بر خواسته خود درباره احیای برجام تاکید کرد و گفت که این کشور به تلاش‌های خود برای امنیت و ثبات در خاورمیانه ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه سابق آمریکا،‌ نیز در واکنش به اعلام رییسی به عنوان عنوان رییس‌جمهوری آینده در ایران، به شبکه فاکس‌نیوز گفت که رییسی «خون هزاران نفر را بر دستانش دارد» و رژیم ایران و رییسی طرفی نیستند که آمریکا با آن‌ها مذاکره کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز دوشنبه درباره تاثیر روی کار آمدن ابراهیم رییسی بر تلاش‌ها برای احیای برجام، گفت که در ایران اساسا رهبر جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که کدام راه را می‌خواهد طی کند.

وزیر خارجه آلمان افزود: برداشت آلمان از مذاکرات وین این است که راه ایران برای یک مسیر سازنده باز است.

هایکو ماس گفت که وضعیت حقوق بشر در ایران غیرقابل قبول است، اما طی استراتژی فشار حداکثری دونالد ترامپ، نیز وضعیت حقوق بشر بهبود نیافت و انزوای بیشتر ایران احتمالا سبب افزایش وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور خواهد شد.

تازه چه خبر؟
در ادامه حاشیه‌های مربوط به انتخاب شهردار تهران، رییس شورای شهر از تهدیدها علیه اعضای شورا خبر داد. مهدی چمران که روز پنجشنبه به عنوان رییس ششمین...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More