ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از گسترش نقض حقوق بشر در ایران و پیچیده‌تر شدن مذاکرات با روی کارآمدن رییسی | ایران اینترنشنال

ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از گسترش نقض حقوق بشر در ایران و پیچیده‌تر شدن مذاکرات با روی کارآمدن رییسی

در حالی که فرانسه و آلمان نسبت به افزایش نقض حقوق بشر با روی‌کارآمدن ابراهیم رییسی ابراز نگرانی کردند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت امیدوار است این وضعیت تاثیری بر گفت‌وگوهای وین نگذارد ولی پولیتیکو از قول مقام‌های آمریکا تاکید کرد که رییس جمهور شدن رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد که روی‌ کار آمدن ابراهیم رییسی تاثیری بر پیشرفت گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام نگذارد.

بورل گفت که هیچ دلیلی نمی‌بیند که رییس‌جمهوری آینده ایران درباره مذاکره‌ای که به نفع مردم و کشورش باشد، موضع متفاوتی اتخاذ کند.

در همین حال، پولیتیکو به نقل از مقام‌های سابق آمریکایی و تحلیلگران سیاسی گزارش داد اگرچه مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت است، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که توافقی حاصل خواهد شد. پولیتیکو  از قول مقام‌های آمریکایی تاکید کرد که رییس‌جمهور شدن ابراهیم رییسی می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند.

وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه درباره موضع این کشور نسبت به اعلام ابراهیم رییسی به عنوان رییس‌جمهوری آینده و سوابق او در نقض حقوق بشر، گفت که فرانسه همچنان وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانیان دوتابعیتی را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین بر خواسته خود درباره احیای برجام تاکید کرد و گفت که این کشور به تلاش‌های خود برای امنیت و ثبات در خاورمیانه ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه سابق آمریکا،‌ نیز در واکنش به اعلام رییسی به عنوان عنوان رییس‌جمهوری آینده در ایران، به شبکه فاکس‌نیوز گفت که رییسی «خون هزاران نفر را بر دستانش دارد» و رژیم ایران و رییسی طرفی نیستند که آمریکا با آن‌ها مذاکره کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز دوشنبه درباره تاثیر روی کار آمدن ابراهیم رییسی بر تلاش‌ها برای احیای برجام، گفت که در ایران اساسا رهبر جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که کدام راه را می‌خواهد طی کند.

وزیر خارجه آلمان افزود: برداشت آلمان از مذاکرات وین این است که راه ایران برای یک مسیر سازنده باز است.

هایکو ماس گفت که وضعیت حقوق بشر در ایران غیرقابل قبول است، اما طی استراتژی فشار حداکثری دونالد ترامپ، نیز وضعیت حقوق بشر بهبود نیافت و انزوای بیشتر ایران احتمالا سبب افزایش وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور خواهد شد.

تازه چه خبر؟
با بالا گرفتن بحران سیاسی و تظاهرات گسترده روز یکشنبه در تونس، قیس السعید، رییس‌جمهور این کشور، با انتشار بیانیه‌ای، هشام المشیشی، نخست‌وزیر، را...More
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More