ابراز امیدواری عربستان سعودی به حل مناقشه دیپلماتیک با قطر  | ایران اینترنشنال

ابراز امیدواری عربستان سعودی به حل مناقشه دیپلماتیک با قطر 

 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، اعلام کرد که ملک سلمان، پادشاه این کشور «مشتاق تکامل و وحدت» کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

به گزارش شبکه العربیه، بن فرحان روز شنبه ۱۵ آذرماه همچنین بر التزام کشورش به تقویت قدرت شورای همکاری خلیج فارس و سازوکار آن تاکید کرد. 

او با اشاره به «پیشرفت‌ در حل بحران قطر» گفت: «عربستان سعودی امیدوار است که نتیجه نهایی برای همه طرف‌ها راضی‌کننده باشد.»

وزیر خارجه عربستان سعودی ادامه داد: «ما برای حل بحران خلیج فارس تلاش می‌کنیم و در این زمینه به پیش می‌رویم و امیدواریم که این امر اتفاق بیفتد.»

بن فرحان روز جمعه در سخنرانی ویدیویی خود در مجمع «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» نیز از تلاش‌های آمریکا و کویت برای حل بحران دیپلماتیک میان دوحه و چهار کشور عربی استقبال کرده و گفته بود که راه‌حل این بحران «نزدیک است».

همچنین شیخ نواف الاحمد، امیر کویت از تلاش‌های برای رسیدن به یک توافق برای اتحاد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس استقبال کرد. پیش از آن، شیخ احمد ناصر محمد الصباح، وزیر خارجه کویت، از در جریان بودن گفت‌وگوها در این زمینه خبر داد. 

آمریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه و ایران نیز از چنین توافقی استقبال کرده‌اند.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، هم اعلام کرده که برای حل مناقشه دیپلماتیک بین این کشور و چند کشور دیگر عربی تحرکاتی انجام شده، اما او نمی‌تواند پیش‌بینی کند آیا به زودی پیشرفتی در این زمینه حاصل می‌شود یا خیر.

وزیر خارجه قطر روز جمعه در ارتباط ویدیویی با کنفرانس «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» ادامه داد: «در این لحظه، تحرکاتی در جریان است که امیدواریم به این بحران پایان دهد.»

بیش از سه سال پیش، چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند.

اکنون آمریکا با همکاری کویت در تلاش است تا اختلاف این چهار کشور را با قطر حل کند تا جبهه متحدی علیه ایران شکل بگیرد.

هفته گذشته جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا، پس از پایان سفر به عربستان سعودی، در قطر با رهبران این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

تازه چه خبر؟
مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت: با گذشت چند ساعت از زلزله، تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و با توجه به اینکه کانون زلزله در...More
کمیسیون آزادی بین‌المللی مذهبی آمریکا اقدام جمهوری اسلامی در «افزایش نگران کننده» فشار به جامعه بهایی ایران را محکوم کرد و از ایالات متحده خواست با...More
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More